A bevándorlás és a határvédelem kiemelt témája lesz az idei amerikai elnökválasztási kampánynak. A Migrációkutató Intézet legújabb elemzése szerint az amerikai választópolgárok döntő többsége támogatná a szigorúbb védelmet az Egyesült Államok délnyugati határainál.
Gönczi Róbert az InfoRádióban elmondta: a YouGov közvélemény-kutató intézet felmérése is megerősítette, hogy „pártállástól függetlenül érezhető egyfajta szigorítási igény az amerikai választópolgárok részéről”. Hozzátette:
a függetlenek és Donald Trump szavazóinak a döntő többsége a szigorítások mellett van, míg Joe Biden szimpatizánsainak véleménye 50-50 százalékban megoszlik arról, hogy szeretnének-e további szigorításokat.
A közvélemény-kutatók kérdései mind szerepeltek abban a szenátusi határvédelmi törvénytervezetben, amelyet egy republikánus, egy független és egy demokrata szenátor állított össze. A Migrációkutató Intézet elemzője közölte: egy enyhítő mechanizmus kivételével a felsorolt módszerek mindegyikét támogatták a megkérdezettek. A felmérésben megemlített, szóba jöhető intézkedések a következők voltak:
- a fizikai határzár, határfal megerősítése és bővítése
- a vonatkozó normák szigorítása
- kiutasítási mechanizmusok
- a határ lezárása elnöki jóváhagyással, ha a napi irreguláris határátlépők száma eléri a törvénytervezetben szereplő négyezer fős küszöböt
Az elmúlt években lényegesen megnőtt a bevándorlók száma. Gönczi Róbert arról is beszélt, hogy mitől nevezhető Joe Biden bevándorláspolitikája liberálisnak. Mint mondta, a Biden-adminisztráció alatt nem növelték kellő arányban a határbiztonsági ügynökségek kötelékében dolgozók létszámát, nem folytatták a korábbi elnök, Donald Trump által megkezdett határzár kiépítését vagy megerősítését, illetve enyhítő mechanizmusokat is alkalmaztak a menekültügyi normák rendszerén belül. Ez utóbbi főként abban nyilvánult meg, hogy az utóbbi időben már egyre kevésbé éltek a kiutasítás lehetőségével.