A Storm-Z alakulatok zömmel börtönökből toborzott elítéltekből, a Wagner zsoldoscsapat tagjaiból, vagy az elcsatolt ukrán területeken verbuvált önkéntesekből állnak. A brit titkosszolgálat azt állítja, hogy ezek a katonák általában sokkal rosszabb egészségügyi ellátást kapnak a fronton, mint a reguláris orosz hadsereg csapatai.
Ez annyit jelent, hogy az esetek nagy részében a sebesültek szinte semmiféle orvosi segítségre nem számíthatnak. Londoni értesülések szerint a legmostohább az egykori fegyencek helyzete.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 18 December 2023.
— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) December 18, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/WSVx04jw1i #StandWithUkraine ?? pic.twitter.com/6kbh5kJ3xe
A korábbi rabok ugyanis nem rendelkeznek olyan iratokkal, amelyek ahhoz szükségesek, hogy katonai kórházakban lássák el őket. Az orosz hadsereg egészségügyi szolgálata a súlyos harcok miatt amúgy is erősen túlterhelt ezért a Storm-Z egységek tagjait rábízzák az otthoni alakulatuk felcsereire. Ezek az egységek azonban többnyire a harcterektől távol állomásoznak, így gyakorta előfordul, hogy a még gyógyuló sebesülteket, vagy amputáltakat is visszaküldik az első vonalba harcolni.
A brit értesüléseket más források is megerősítik, amelyek korábban arról számoltak be, hogy a sebesült orosz közkatonákat sokszor az elfoglalt ukrán, civil kórházakba viszik. A túlzsúfolt oroszországi katonai kórházakban ugyanis elsősorban a hivatásos tiszteket és altiszteket kezelik.