eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay.com

Beszédes német megoldás: így pótolják a "baby boomer" generációt egyre több munkahelyen

Ezek a szakemberek nehezen kitölthető űrt hagynak maguk után több iparágban is. Németország közben már a világranglistán a negyedik, és Európában a legnagyobb robotfelhasználó, és a szakszervezetek véleménye is változni látszik a korábbi félelmek után.

Nyugdíjba megy a gépalkatrészeket gyártó S&D Blech vezető forgácsolója, és megfelelő utódjelölt hiányában, aki átvehetné a nagy szaktudást igénylő, ámde veszélyes munkakört, a vállalat egy robottal fogja helyettesíteni - kezdi cikkét egy példával a Reuters. A hírügynökség összeállítása szerint sok másik kis- és középvállalkozás is az automatizálásban látja a kiutat a "baby boomer" (1946–1964 között született) generáció fokozatos visszavonulásával egyre égetőbbé váló munkaerőhiányból. A következő generációknak ugyanis kevés szándéka van a magas képzettséget igénylő, ám "koszos és veszélyes" munka elvégzésére.

Mintegy 1,7 millió németországi állás volt betöltetlen júniusban a hivatalos adatok szerint. A Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) szerint a vállalkozások fele küzd folyamatosan az üresedések betöltésével. Henning Schloeder vezérigazgató is ezzel a jelenséggel magyarázta az S&D Blech elmozdulását a digitalizáció és az automatizáció felé. Mint mondta,

a képzett munkaerő amúgy is nehéz helyzete csak tovább fog súlyosbodni, különösen a gyártásban, előállításban.

Schloeder szerint lehetetlen feladat volt új vezető forgácsolót találni, nemcsak a nyugdíjba vonuló kolléga munkatapasztalata miatt, hanem mert ez egy nagyon kemény munkakör, amit nem mindenki csinál szívesen. A gépi forgácsolás magas hővel és folyamatos zajjal jár, nem beszélve a veszélyes szikrákról.

Még csak most jön a "nagy hiány"

A nők magasabb foglalkoztatási aránya, illetve a megemelkedett migráció valamelyest segített a demográfiai változások kompenzálásában Németországban, ám a baby boomerek nyugdíjba vonulásával és az alacsony születésszám miatt kisebb létszámú generációk érkezésével a Szövetségi Munkaügyi Hivatal 2035-re 7 millió fős munkaerőpiaci hiányt jósol.

"Hosszú távon ezek az innovációk alapjaiban fogják megváltoztatni a munkaerőpiac játékszabályait, mindenkinek máshogy kell majd végeznie a munkáját"

- mondta Nela Richardson, az ADP vezető gazdasági szakértője a Reutersnek a robotika és az MI technológia kapcsán.

Leginkább az autó- és más nehézipari szereplők fektetnek hatalmas összegeket az új technológiákba, ezzel Németország már a világranglistán a negyedik, és Európában a legnagyobb robotfelhasználó. Ráadásul ahogy az automata gépesítés egyre olcsóbbá és könnyebben üzemeltethetővé válik, a német gazdaság gerincét jelentő, sokszor családi tulajdonban lévő középvállalkozások (a pékségektől a mosodákon át és az élelmiszerboltokig) is egyre szélesebb körben alkalmazzák.

A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) adatai szerint 2022-ben több mint 26 ezer egységet helyeztek üzembe Németországban, aminél többre csak a Covid-19 járvány előtt, 2018-ban volt példa.

Ralf Winkelmann, a japán robotkarokat forgalmazó FANUC Germany vállalat vezérigazgatója így fogalmaz:

" A robotok lehetővé teszik az olyan cégek túlélését, melyeknek a jövőjét kockáztatja a munkaerőhiány".

Ralf Hartdegen szerint, akinek tanácsadó cége másoknak segít az átállásban, az automatizálásra törekvő, de dolgozóit elbocsájtani vonakodó vállalkozások egyre inkább a nyugdíjazások miatti létszámcsökkenésre alapozzák jövőbeli terveiket.

Vannak olyanok is, akik a produktivitást szeretnék fokozni. Az ipari elektronikai- és vezérlőberendezések védelmét szolgáló rendszereket gyártó, családi tulajdonban lévő ROLEC tavaly üzemelte be az első robot egységét, hogy a termelés éjszaka is folytatódhasson. Azóta egy másodikat is telepítettek már, és továbbiakat terveznek. Matthias Rose ügyvezető azt mondta a Reutersnek, csodálatos, mikor reggel felkapcsolja a villanyt, az elkészült darabok pedig ott várják a tárolóban.

Még a dolgozók és szakszervezetek is, akik egykor a munkájuk elvesztésétől féltek, egyre pozitívabban vélekednek az automatizálásról.

Egy júniusban publikált felmérés szerint a német alkalmazottak fele segítségként tekint a robotokra, melyekkel csökkenthető a létszámhiány. A ROLEC-nél például sokszor okozott problémát a túlóráztatás a nagy megrendelések miatt, a beüzemelt gépek azonban rengeteget segítettek a helyzeten.

Az automatizálás térnyerését az is segíti, hogy az eszközök egyre könnyebben kezelhetővé válnak, nincs már szükség programozói tudásra hozzájuk. A legtöbbjük érintőképernyős, okostelefonhoz hasonló kezelőfelülettel van ellátva. A nehéziparban ráadásul sok olyan feladatot is képesek elvégezni, melyek nagy fizikai megterhelést jelentenek az emberi munkaerőnek. Bizonyos cégeknél nem a költségek hatékony csökkentése a cél a robotizálással, hanem a dolgozók egészségének hosszútávú megóvása - írja a Reuters.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×