eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Narendra Modi india miniszterelnök (az óriáskivetítőn) megnyitja a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 külügyminiszteri értekezletét Újdelhiben 2023. március 2-án.
Nyitókép: Olivier Douliery

G20: India látványosan az oroszok felé fordult

India nem hívta meg Ukrajnát a G20 csúcstalálkozóra, ugyanakkor viszont jelezte, hogy továbbra is számít Oroszország részvételére a csúcson.

India úgy döntött, hogy nem hívja meg Ukrajnát a jövő havi G20-csoport csúcstalálkozóra.

India Külügyminisztériumának a szóvivője, Arindam Bagcsi hivatalosan is megerősítette, hogy Ukrajna nem kapott meghívót a szeptemberben Újdelhiben tartandó G20-csoport csúcstalálkozójára. A hivatalos indiai állásfoglalást azután közölték, hogy Emine Dzhaparova, az ukrán külügyminiszter első helyettese sürgette Indiát: minél inkább vonja be Ukrajnát a G20-csoport találkozóiba.

A meghívottak hivatalos, a G20 honlapján közzétett listája szerint nyolc, tagsággal nem rendelkező ország kapott meghívást: Banglades, Egyiptom, Mauritius, Hollandia, Nigéria, Omán, Szingapúr és az Egyesült Arab Emírségek. Ugyanakkor állandó meghívottként a nem tag Spanyolországot is várják a csúcstalálkozóra - írja a Sky news.

Azt a fogadó ország dönti el, hogy mely "nem tagokat" hívja meg minden évben. Ukrajna tavaly meghívást kapott a G20-ak indonéziai csúcstalálkozójára, ahol végül Volodimir Zelenszkij elnök nem személyesen, hanem csak videókapcsolaton keresztül vett részt.

A brit hírcsatorna szerint

India a háború kezdete óta Oroszországnak a legerősebb gazdasági szövetségesei közé tartozik,

amely ország ráadásul figyelmen kívül hagyva a nyugati szankciókat továbbra is hatalmas mennyiségű orosz olajat importál.

A mostani G20-as találkozóra Oroszország annak ellenére is ismét meghívást kapott, hogy több nyugati állam szerint a Kremlt ki kellene a kormányközi csoportból az ukrajnai háború miatt.

Moszkva várhatóan mindenképpen részt vesz az indiai G20-as csúcson, de a hírek szerint Vlagyimir Putyin még nem döntötte el, hogy elmegy-e személyesen is.

A G20-csoport aktuális elnökségi posztját elfoglaló India az ázsiai kommentárok szerint Ukrajna távoltartását a nemzetközi csoporttól azzal indokolja, hogy a világ legnépesebb országa szerint a G20 szervezetének az Oroszországgal szembeni további szankciók megvitatása helyett inkább a fejlődő világ fejlesztésére kellene koncentrálnia.

A jövő havi csúcstalálkozó lesz az első azóta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki az orosz elnök ellen, azzal vádolva őt, hogy az orosz hatóságok a tudtával szállíthattak illegálisan gyermekeket Ukrajnából Oroszországba.

Az elfogatóparancs célja az lenne, hogy technikailag korlátozza, hogy Putyin hova utazhat, az ICC bíróság joghatóságát elfogadó országok ugyanis elméletileg kénytelenek lennének letartóztatni az orosz elnököt ha az a területükre lép. Vlagyimir Putyin feltehetően ezért döntött úgy, hogy kihagyja a múlt havi dél-afrikai BRICS-csúcsot.

Dél-Afrikával ellentétben azonban India nem tagja az ICC-nek, nem ismeri el annak joghatóságát így ha Putyin elnök úgy dönt, hogy elmegy személyesen az indiai G20-as csúcsra, akkor azon részt vehet anélkül, hogy félnie kellene attól, hogy az indiai hatóságok letartóztatják.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Tavaly már Indiában adták el a legtöbb elektromos háromkerekűt - Így zöldítené közlekedését a világ legnépesebb országa

Tavaly már Indiában adták el a legtöbb elektromos háromkerekűt - Így zöldítené közlekedését a világ legnépesebb országa

A világ legnépesebb országában, Indiában a légszennyezettség súlyos problémákat okoz, az országban találhatók a világ legszennyezettebb levegőjű városai. Emiatt is egyre sürgetőbbé vált India tiszta energiára való átállásának elindítása, amelynek egyik kulcsa a közlekedés elektrifikációja és az áramtermelés átállítása nem fosszilisenergia-alapú megoldásokra. Emellett a kritikus ásványi anyagok beszerzésének és újrahasznosításának stratégiai tervei is kulcsszerepet játszanak az ország energiaátmenetében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×