A videokonferenciaként megrendezett találkozón Vlagyimir Putyin orosz elnök, Hszi Csin-ping kínai elnök, Ebrahim Raiszi iráni elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök, Sehbaz Sarif pakisztáni kormányfő és négy közép-ázsiai ország vezetői vettek részt.
Modi szerint a szervezet tagjainak közösen kell küzdeniük a terrorizmus ellen, segíteniük kell Afganisztánnak, és részt kell venniük olyan globális kihívások kezelésében, mint az élelmiszer-, üzemanyag- és műtrágyahiány.
"A terrorizmus veszélyt jelent a regionális békére, közösen kell harcolnunk ellene" - mondta Modi. India rendszeresen azzal vádolja Pakisztánt, hogy felkelőcsoportokat képez ki és fegyverez fel, de ezt Iszlámábád tagadja.
Sehbaz Sarif pakisztáni kormányfő beszédében szintén elítélte a terrorizmust, és kiemelte országa szerepét az ellene folytatott küzdelemben.
"Miközben Pakisztán áldozatos küzdelmet folytat a terrorizmus ellen, annak veszélye továbbra is sújtja térségünket, és komoly akadálya a béke és a stabilitás fenntartásának. El kell kerülni, hogy eszközként használják fel diplomáciai célok elérésére" - mondta Sarif.
Hszi Csin-ping kínai elnök beszédében arra szólította fel a tagországokat, hogy tegyenek lépéseket a bizalom és a stratégiai kommunikáció megerősítésére a szervezeten belül. Kérte, hogy a tagországok a gazdasági fellendülés érdekében összpontosítsanak konkrét területekre.
Hszi szerint az, hogy hamarosan Irán és Fehéroroszország is felvételt nyerhet a szervezetbe, jól mutatja, hogy az SCO erős és életképes.
"Kína hajlandó együttműködni minden féllel a globális biztonsági kezdeményezések megvalósítása érdekében" - mondta Hszi a kínai állami média jelentése szerint, hozzátéve, hogy a külpolitikát azonban szerinte minden tagnak önállóan kell alakítania.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök szorosabb energetikai együttműködésre szólította fel az SCO tagjait a virtuális találkozón. Kijelentette, hogy Kazahsztán készen áll arra, hogy otthont adjon az SCO energetikai konferenciájának, és egy közös energiastratégia kidolgozását javasolta a szervezet számára.
A Sanghaji Együttműködési Szervezetet Oroszország, Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán hozta létre 1996-ban eurázsiai biztonsági, gazdasági és politikai szervezetként. Eredeti neve Sanghaji Ötök volt, a nevét 2001-ben változtatta meg. Hatodik tagként Üzbegisztán csatlakozott a tömörüléshez, majd - 2017-ben - Pakisztán és India lett teljes jogú tagja. Az SCO szeptemberi csúcstalálkozóján Fehéroroszország, Afganisztán és Mongólia után Iránt is felvették a szervezet megfigyelői státuszú tagjai közé, márciusban pedig Szaúd-Arábia is megkezdte csatlakozási folyamatát.