eur:
401.84
usd:
371.44
bux:
90507.8
2025. március 31. hétfő Árpád
Vlagyimir Putyin orosz elnök beszél az orosz parlament két háza előtt tartott évértékelőjén a moszkvai Gosztiny Dvorban 2023. február 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Szergej Szavasztyanov

Szakértő a Putyin-beszédről: hatása nem sok lesz, retorikai lépés történt

A háborúval kapcsolatban a megszokott paneleket hangoztatta évértékelőjében az orosz elnök - mondta a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének Oroszország-kutatója. Vigóczki Máté György szerint ugyanakkor egyértelműen érzékelhető volt, hogy jövőre elnökválasztás lesz Oroszországban.

Az orosz-ukrán háború kitörésének egyéves évfordulója előtt néhány nappal mondta el évértékelőjét Vlagyimir Putyin orosz elnök, így sokan azt várták, hogy komoly bejelentést tesz a katonai konfliktussal kapcsolatban. Ám csak az eddig megszokott panelek hangzottak el – mondta az InfoRádiónak a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének Oroszország-kutatója.

Vigóczki Máté György szerint annak sem lesz komoly következménye, hogy a beszédben Putyin bejelentette: Oroszország felfüggeszti részvételét a hadászati támadófegyverek csökkentéséről megkötött orosz-amerikai megállapodásban.

"Ezt a megállapodást a gyakorlatban tudtommal nem lehet igazán betartani. A két ország nem engedi be az ellenőröket a saját országába.

Retorikai lépés történt Putyintól, nem hinném, hogy bármilyen következménye lenne" - ecsetelte.

Azt ugyanakkor jelezte az orosz elnök, hogy növelné országa nukleáris fegyvereinek számát - mondta a kutató.

Vigóczki Máté György szerint Putyin arra is utalt a beszédben, hogy az őszi helyhatósági, valamint a jövő évi elnökválasztás a háború ellenére is rendben lezajlik majd. Az elnök így számos, a választóknak és az orosz politikusoknak szóló üzenetet is megfogalmazott - hangsúlyozta a szakértő.

"Például volt egy olyan fél mondata Putyinnak, hogy vannak a Nyugatnak ügynökei Oroszországon belül is, és az ezek ellen folytatott harc az tovább fog nőni, tehát úgy gondolom, hogy

a még meglévő nagyon gyenge és nagyon marginalizált ellenzéki csoportok elnyomása az elkövetkezendő időkben növekedni fog."

A gazdaság stabilitásával kapcsolatos kijelentéseket és a szociális programok bejelentését is az elnökválasztás indokolja – mondja Vigóczki Máté György.

"Nem jó egy elnökjelöltnek sem, ha úgy kanyarodik rá egy elnökválasztásra, hogy még zajlik a háború. Valószínűleg nagy szociális programokat kell indítania Moszkvának, főleg akkor, ha egy Putyin utáni, új elnökjelöltet szeretne felépíteni. De ez ugyanúgy azt akarta az én meglátásom szerint Putyin kiemelni, hogy minden a lehető legnagyobb rendben van, a korábbi szociális, egészségügyi, infrastrukturális reformokat folytatják."

Vigóczki Máté György megjegyezte azt is: a mezőgazdaság jó teljesítményének kiemelése egy bók volt a szakminiszternek. A szakértő úgy látja: ez akár azt is jelezheti, hogy Putyin Dmitrij Patrusevet szánja utódjának.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×