eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A háború miatt Ukrajnából Magyarországra menekülők várakoznak a beregsurányi polgármesteri hivatalnál kialakított segítségpontnál 2022. március 1-jén.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Gyorsabban lesz hozzáférhető a menekültekre szánható uniós pénz

Magyarországnak is jut belőle.

Az Európai Parlament többsége megszavazta, hogy a REACT-EU alapok (azaz kohéziós célú és az európai területeknek nyújtott helyreállítási támogatás) 10 milliárd eurójából 3,4 milliárdot azonnal felszabadítsanak, és azt a tagállamok menekültekkel kapcsolatos kiadásokra költhessék - közölte a testület.

A REACT-EU 50 milliárd eurós pénzügyi csomag, amelyet 2020-ban hoztak létre a koronavírus-járvány azonnali hatásának enyhítésére az Unióban.

Az új szabályok alapján, valamennyi uniós tagállam a szokásos 11 százalék helyett 15 százalékos előfinanszírozáshoz jut a REACT-EU forrásaiból. Az Ukrajnával szomszédos tagállamok (Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia) és a lakosságuk egy százalékánál több ukrán menekültet befogadó tagállamok (Ausztria, Bulgária, Csehország és Észtország) a források 45 százalékát kapják meg azonnal, számlák benyújtása nélkül.

A finanszírozás a menekültügyi infrastruktúra fejlesztésére, a menekültek lakhatására, foglalkoztatására, oktatására, társadalmi befogadására valamint egészségügyre és gyermekgondozásra fordítandó.

A rendelettervezetet az uniós tagállami kormányokat tömörítő Tanács is hivatalosan is jóváhagyta. A rendelet az uniós közönyben való megjelenését követő napon lép életbe.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint több mint négymillióan kényszerültek otthonuk elhagyására és kerestek menedéket leginkább a környező uniós országokban azt követően, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×