eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
KAMPALA, UGANDA - SEPTEMBER 29: A nurse draws a dose of  the Pfizer Coronavirus vaccine before injecting a patient at a school on September 29, 2021 in Kampala, Uganda. The Ugandan Ministry of Health on Monday started its rollout of the Pfizer vaccine after receiving 1.67 million doses of the drug from US Government. Uganda is using the doses as part of an ‘accelerated vaccination campaign against COVID-19’ that started on Monday. They plan to vaccinate 4.8 million people by the end of December (using a mixture of AstraZeneca, Moderna, and Pfizer) before the planned re-opening of schools in January 2022. Around 1% of the Ugandan population has been fully vaccinated against COVID-19, and the country has seen 3,148 deaths from the disease. (Photo by Luke Dray/Getty Images)
Nyitókép: Luke Dray/Getty Images

A WHO hatalmas összeget kér a járvány elleni harchoz

A kevésbé tehetős országokban a koronavírus-világjárvány ellen folytatott harcra vonatkozó új tervet ismertetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A WHO-nak és partnereinek 23,4 milliárd dollárra van szüksége, hogy segítse a veszélynek kitett országokat, hogy beszerezhessék és alkalmazhassák a Covid-19 elleni eszközöket mostantól 2022 szeptemberéig - olvasható a WHO közleményében, amely hangsúlyozza, hogy ez az összeg minimális a pandémia okozta gazdasági veszteségek és a gazdaság talpraállítási költségei jelentette dollármilliárdokhoz képest.

"A koronavírus-tesztekhez, kezelésekhez és védőoltásokhoz való egyenlőtlen hozzáférés az egész világban meghosszabbítja a járványt, és még veszélyesebb, a betegség ellen jelenleg rendelkezésre álló eszközökkel szemben ellenálló újabb variánsok megjelenésének a kockázatát hordozza magában" - áll még a közleményben.

A 2019 végén Kínában kezdődött, azóta 5 millió emberéletet követelő világjárványnak koránt sincs vége

- fejtette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz , az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének főigazgatója genfi sajtótájékoztatóján.

"Mostanáig az egész világban felhasznált tesztek mindössze 0,4 százalékát, illetve a beadott védőoltások csupán 0,5 százalékát alkalmazták az alacsony jövedelmű országokban, annak ellenére, hogy ezek az országok teszik ki a világ népességének 9 százalékát" - olvasható a közleményben.

A WHO főigazgatója hónapok óta hangoztatja ezt az üzenetet és legalább fél éve kér méltányos összegeket (a fejlődő országok Covid-19 elleni harcának segítésére), de a felhívása mindeddig süket fülekre talált.

Tedrosz megismételte a felszólítását a hét végén Rómában csúcstalálkozón részt vevő G20-csoport (a 19 legfejlettebb ipari ország és az Európai Unió) vezetőihez intézve, kérve, hogy finanszírozzák a csütörtökön ismertetett új stratégiát.

A nagyszabású terv előirányozza egyebek mellett a Merck gyógyszergyár által gyártott, a Covid-19-betegség enyhe és közepes formái esetén szájon át alkalmazandó vírusellenes kísérleti gyógyszer felhasználását. Amennyiben a gyógyszerfelügyeleti hatóságok engedélyezik a szer felhasználását, egy kúra költsége 10 dollárba kerülne - áll a WHO által ismertetett tervben.

A Covid-19 elleni tesztek, kezelések és védőoltások kifejlesztése, előállítása és méltányos elosztása terén a WHO és partnerei által 2020 április végén beindított együttműködés (angol rövidítéssel ACT Accelerator vagy ACT-A) mellé akkreditált WHO-különmegbízott, Carl Bildt volt svéd miniszterelnök Tedrosz Adhanom Gebrejeszusszal közösen tartott sajtótájékoztatóján elismerte, hogy az ACT-A kemény harcot folytatott a korábbi finanszírozás biztosítása érdekében. Hozzátette: Norvégia és a Dél-afrikai Köztársaság vezeti közösen az adománygyűjtő akciót.

"Erős jelzéseket várunk tehát a hét végi római G20-csúcstól"

- mondta Bildt.

A vakcinákra és a tesztekre egyenként 7 milliárd dollárt szánnak, míg további 5,9 milliárd dollárt terveznek fordítani az egészségügyi rendszerek fejlesztésére, 3,5 milliárd dollárt pedig a kezelésekre, egyebek mellett vírusellenes kortikoszteroidokra és orvosi oxigénre.

A Covax program, amely az ATC-A-n belül a védőoltásokkal foglalkozik, mintegy 400 millió adag koronavírus elleni védőoltást szállított több mint 140 alacsony és közepes jövedelmű országba, ahol továbbra is alacsony az átoltottsági arány - közölte Szumija Szvamináthán, a WHO tudományos főtanácsadója.

"Tudjuk, hogy körülbelül 30 ország csak a Covaxtól függ, nincs már vakcinaforrásuk" - tette hozzá a főtanácsadó.

Mintegy 82 ország várhatóan nem tesz eleget a WHO globális tervének, amely szerint az év végéig a lakosság 40 százalékát be kellene oltani, de néhány közülük elérheti ezt a célt, ha megindul a vakcinaszállítás - tette hozzá Szvamináthán.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×