eur:
411.26
usd:
392.81
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Magyarország is szorgalmazza az uniós oltóanyagok megosztását az EU keleti szomszédaival

Tizenhárom EU-s ország – köztük Magyarország – külügyminisztere közös levélben szorgalmazta az Európai Bizottságnál az uniós beszerzésű oltóanyagok megosztását az államközösség keleti szomszédságával.

A „tizenhármak” szerint „erőteljes és koordinált üzenetet küldene a térségbe az EU keleti partnerségi politikájáról” egy ilyen lépés, amit minden bizonnyal az európai uniós erőfeszítések biztató jeleként értékelnék a partnerországok kormányai és civil szervezetei. Mindez egyúttal még inkább láthatóvá tenné az „Európai Bizottság és az egész EU geopolitikai erőfeszítéseit” is – tették hozzá a külügyminiszterek érvelésükben.

Az úgynevezett „keleti partnerségi” politika eredetileg hat szovjet utódállamra terjedt ki: Azerbajdzsánra, Fehéroroszországra, Grúziára, Moldovára, Örményországra és Ukrajnára. A politika célja kezdettől fogva a parlamenti demokrácia, a jogállamiság és a piacgazdasági viszonyok meggyökereztetése volt az EU közvetlen szomszédságában.

Orosz részről ugyancsak kezdettől fogva ugyanezért közvetlen szomszédságának „nyugatosítását”, és ennyiből Oroszország ellen fordítását látták benne, és alapvetően kritikusan állnak hozzá ma is.

A hatok közül három ország – Grúzia, Moldova és Ukrajna – időközben nyíltan is felvetett EU-tagsági ambíciókat, míg Azerbajdzsán és főként Fehéroroszország hangsúlyozottan a saját útját járja, (az utóbbit számos szakértő és uniós politikus „Európa utolsó diktatúrájaként” szokta jellemezni).

Az uniós vakcinamegosztás – ami öltheti adományozás, vagy kedvezményes tovább-eladás formáját, esetleg a kettőt vegyesen –

a tizenhármak érvelése szerint politikasemleges terepen demonstrálhatná az EU segítőkészségének hasznosságát a térségben.

A dolog egyúttal EU-szempontból – egészségügyi alapon – is fontos lenne, mivel úgymond

„az EU (járvány szempontból) akkor biztonságos, ha szomszédsága is az”

– tette mindehhez hozzá twitteres üzenetében Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter.

A tizenhárom ország amúgy Szlovénia kivételével magában foglalja valamennyi kelet- és közép-európai EU-tagországot, valamint Dániát, Finnországot, és Svédországot.

Oltóanyagprogram már létezik az EU és a nyugat-balkáni térség között – mutatnak rá megfigyelők. A tizenhármak mostani levele kapcsán bizottsági részről azt közölték a brüsszeli EUobserver szerint, hogy „tanulmányozzák” a felvetést.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×