Infostart.hu
eur:
379.27
usd:
319.22
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Felhős égbolt, naplemente és pirosan világító viharjelző lámpa a fonyódi móló közeléből fotózva 2020. május 1-jén.
Nyitókép: MTI/Varga György

Itt a nagy változás a Balatonnál is

Április elsején indul a viharjelzés a Balaton három medencéjében, a Velencei-tónál, valamint a Tisza-tónál – közölte Horváth Ákos, a jelzéseket kiadó siófoki obszervatórium vezetője a hirbalaton.hu megkeresésére.

A meteorológus figyelmeztetett arra, hogy rendkívül változékony tud lenni a Balaton időjárása, ezért komolyan kell venni a viharjelzéseket. Egy-egy helyi zivatar 20 perc alatt is kialakulhat, az észak-nyugatról érkező hidegfrontok olykor váratlanul törnek be a térségbe, és különösen veszélyesek lehetnek a dél-nyugat felől, erős széllel érkező zivatarláncok – sorolta a példákat. Figyelembe kell venni azt is, hogy eltérők lehetnek a jelzések a tó három medencéjében – tette hozzá.

A jelzéseket – amit a HungaroMet Zrt. siófoki viharjelző obszervatóriumából adnak ki –, a Balaton körül jól látható, a katasztrófavédelem által üzemeltetett fényjelző rendszeren kívül telefonos alkalmazásokon keresztül is lehet követni (pl. Tavihar, Meteora).

Horváth Ákos felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelzések mellett érdemes ránézni az időjárási körülményekre is a telefonos alkalmazásokban, vagy a www.met.hu/balaton oldalon, hiszen például egy másodfokú viharjelzés jelenthet 60 km/órás szelet, de 120 km/órás széllökéseket is.

A Balaton Európa egyik legbiztonságosabb tava azok számára, akik figyelik a viharjelzéseket és betartják a szabályokat – hangsúlyozta a meteorológus a hirbalaton.hu-nak nyilatkozva.

A Balatoni Viharjelzés idén már 91 éves lesz, a viharjelző szolgálat 1934. július 8-án indult el a magyar tengernél – olvasható az Időképen.

Ezt kell tudni a viharjelzésről:

  • A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer.
  • Ha nincs viharjelzés, nem égnek a lámpák.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni.
  • Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

A rendszer fejlesztésének köszönhetően egy pontról legalább három viharjelzőpont látható. Nemcsak tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról. A rendszer nyomon követhető katasztrófavédelem honlapján.

A balesetek megelőzése érdekében érdemes komolyan venni a viharjelzéseket. Vihar idején ne csak a nagyobb tavaknál mellőzzük a fürdőzést. Ha villámlik, jöjjünk ki mindenféle folyóból, tóból, medencéből, és menjünk be egy közeli épületbe.

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×