eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Brüsszel, 2018. június 28.Giuseppe Conte olasz miniszterelnök az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóján az esemény első napján, 2018. június 28-án. (MTI/EPA/Nicolas Lambert)
Nyitókép: Nicolas Lambert

Még szigorúbb lehet az új olasz kormányfő ultimátuma

Giuseppe Conte a csütörtöki európai uniós csúcsértekezlet összes zárónyilatkozatának aláírását a migrációügyi egyezségtől tette függővé - közölték brüsszeli diplomáciai források.

A délutáni munkaülésen az uniós vezetők egyebek mellett a kereskedelempolitika és a 2021-2027-es költségvetési ciklus kérdéseiről tárgyaltak elsőként, és ezekről zárónyilatkozatokat készültek elfogadni, mielőtt a munkavacsorán rátérnének az ülés fő témájára, a migrációra.

Névtelenséget kérő diplomáciai források azonban estefelé már arról számoltak be, hogy a korábbi hírekkel ellentétben Olaszország nem csak a migrációügyi, hanem a többi zárónyilatkozat elfogadását is blokkolja, amíg a későbbi vitán nem sikerül olyan megoldásra jutni a bevándorlásról, amely Róma számára kielégítő.

"Olaszország meg akarja várni a migrációs vitát, csak utána hagyja jóvá a zárónyilatkozatokat" - közölte egy neve elhallgatását kérő illetékes, aki szerint Conte az európai szolidaritás világos és gyakorlati megnyilvánulását várja a többi tagállamtól.

Feszült hangulatban kezdődött az uniós csúcs

Az Európai Tanács elnöke szerint mindenekelőtt az Európai Unió külső határainak szigorúbb védelmét kell megoldani, ez közelebb vihet a rendezéshez a migráció belső dimenziójának ügyében is. Donald Tusk megerősítette, javaslatot fog tenni a Földközi-tengerből kimentett bevándorlók biztonságos elhelyezésére és menedékkérelmük elbírálására Európán kívül létrehozandó központok felállítására.

"Egyesek túl keménynek tartják a migrációs javaslataimat. De higgyék el, ha nem jutunk ezekről egyezségekre, akkor igazán kemény javaslatokat fognak látni igazán kemény fickóktól"

- fogalmazott az Európa Tanács elnöke.

Angela Merkel szerint a külső határok védelmének és a menedékkérők tagországok közötti "másodlagos mozgásának" kérdésére kell mihamarabb megoldást kell találni.

"Beszélhetünk arról, hogy más országokban, például Észak-Afrikában kössenek ki a mentőhajók, de tárgyalnunk kell ezen országokkal, nem dönthetünk a fejük felett.

Az EU-Törökország megállapodásba mindkét fél beleegyezett, így kell most is eljárni" – mondta a német kancellár.

Merkel szerint a külső határok védelme egyesíti Európát. A sok menekültet befogadó országoknak pedig támogatásra van szükségük. A menekültek és a migránsok nem választhatják meg, hogy melyik országban nyújtsanak be menedékkérelmet - tette hozzá a német kancellár.

A csúcstalálkozó előtti további nyilatkozatokról itt olvashat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×