„Megismétlődhet az, ami a korábbi, 2014-es választásokon történt, akkor is az egyik párt volt az, aki relatív többséget szerzett, viszont nem tudott egymaga kormányt alakítani, mint ahogy a Szlovén Demokrata párt sem lesz képes” – mondta a szakértő, aki elhúzódó koalíciós tárgyalásokra számít.
„A választások előtt körvonalazódott egy liberális-balközép együttműködés, amiben a jelenlegi kormánypártok egy része is részt venne, nekik meglenne egy nagyon szűk egyszerű többségük” – emelte ki Ördög Tibor. Ez a formáció működőképes lenne, de több forgatókönyv létezik – tette hozzá.
A szlován államfő először mindenképpen Janez Jansát kéri fel kormányalakításra, aki erről megkérdezi a parlamentbe jutott partnereit, az Új Szlovéniát és a Szlovén Nemzeti pártot. Azonban a jobboldali összefogás még kevés lesz az abszolút többség megszerzéséhez, így más pártokat is maguk mellé kellene állítaniuk – hangsúlyozta Ördög Tibor. Ha nem sikerül a tárgyalás, akkor az ellenzéki Marjen Sarec Listája kaphat megbízást a kormányalakításra.
A szlovén választásoknak is egyik fő kampánytémája volt a migráció kérdése,
melyet a Szlovén Demokrata Párt tűzött zászlajára. „A baloldal érzékenyebb és befogadóbb volt” – mondta az egyetemi adjunktus, aki hozzátette: „a többiek inkább beszéltek volna reformokról, az ország helyzetéről, kül-, belpolitikai irányvonalakról”, azonban a demokraták jól tematizálták a kérdéssel a kampányidőszakot. Ördög Tibor szerint
populista irányba mozdult el Szlovénia.