Kevin Kühnert az ifjú szocialisták nevében úgy vélte, aligha valószínű, hogy pártja tagságának többsége helyeselni fogja a kormányszintű együttműködést olyan miniszterekkel, mint Jens Spahn. Tény, hogy a kancellár irányvonalát ismételten bíráló 37 éves Jens Spahn a Kereszténydemokrata Unió erősen konzervatív táborának zászlóvivője, de a tervezett kabinetbe történő bevonásával Angela Merkel részben a fiatalítási igényeket akarta kielégíteni, részben pedig annak a követelésnek igyekezett eleget tenni, amely pártjának visszatérését követeli az alapításban lefektetett politikai irányvonalhoz.
Ez a téma vezető helyen szerepel a Kereszténydemokrata Unió mai rendkívüli berlini pártértekezletén, ugyanis a tagságon belül egyre többen sürgetik a keresztény-konzervatív elvek határozottabb kidomborítását, illetve attól sem riadnak vissza, hogy a kancellári tisztség további megőrzése érdekében a szociáldemokratákkal szemben túlzott engedékenységet vessenek Angela Merkel szemére.
Úgy tűnik, hogy a tegnap közzétett miniszterjelölti névsorral a kancellár alighanem megpróbálta leszerelni belső ellenzékét, a listán három nő és három férfi neve szerepel, köztük négy új arc van.
A kancellár pártjával szövetséges, kizárólag Bajorországban működő Keresztényszociális Unió már a koalíciós megállapodás közzétételekor nyilvánosságra hozta miniszterjelöltjeinek nevét, csakúgy mint a Szociáldemokrata Párt, amelynek listáján Martin Schulz volt pártelnök lemondása óta betöltetlen a külügyminiszteri tisztség.
Jövő hét közepéig azonban minden bizonytalan, mert a Szociáldemokrata Párt 465 ezer tagjának jövő vasárnap estig van lehetősége levélszavazat útján véleményt nyilvánítani a nagykoalíció újraélesztéséről. Ha ezt a tagság legalább 50 százaléka támogatja, a kancellár és miniszterei hivatalba léphetnek.