eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Emiatt terjedhettek gyorsan a lángok a toronyházban

Emiatt terjedhettek gyorsan a lángok a toronyházban

A Londonban kigyulladt toronyépületben a tűz gyors terjedésének oka lehetett az is, hogy az épület alsó szintjén, a második emeleten volt a tűzfészek és felfelé sokkal gyorsabban terjednek a lángok – mondta az InfoRádiónak Hajdu Márton tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

„Ha tűz keletkezik egy többemeletes épületben, az mindig felfelé terjed a leggyorsabban. Ez elsősorban a felfelé szálló forró füstnek és égéstermékeknek köszönhető, illetve annak, hogy a különböző függőleges irányú légtechnikai elvezető rendszerekben terjed a tűz” - mondta Hajdu Márton.

Emiatt terjedhettek gyorsan a lángok a toronyházban

A tűzoltó alezredes elmondta: számos megoldás létezik arra, hogy hogyan lehet megelőzni a tűzeseteket, illetve hogyan lehet a már kialakult tűzeseteknél védekezni ezek ellen. Ezek egyik csoportja az olyan beépített védelmi rendszerek elhelyezése az épületben, amelyek bizonyos mértékig tűzgátló hatásúak.

„Ilyenek lehetnek a különböző nyílászárók – a londoni tűzvész esetében például a tűzgátló ajtók. Ám ezek sem jelentenek védelmet a végtelenségig, mivel ezek is csak egy megadott ideig tudnak ellenállni a tűznek” - sorolta a szóvivő.

Hozzátette: az ilyen magas épületekben jellemzően beépített tűzvédelmi berendezések is vannak – például beépített oltóberendezések –, amelyeknek a víztartályait a tetőn helyezik el.

„Egy ilyen magas épületben a legfontosabb a menekülési útvonal ismerete.

Ez nem más, mint az a folyosó, amit nap mint nap használnak. Nagyon fontos, hogy ott nem szabad leszűkíteni a folyosókat, ott éghető és oda nem illő tárgyakat tárolni nem szabad” - hangsúlyozta tűzoltó alezredes.

A szóvivő elmondta, hogy a magyar hatóságok is számos alkalommal felhívták arra a lakók figyelmét, hogy milyen fontos a menekülő útvonalakat szabadon tartani, hiszen ilyen esetben ez az egyetlen kiút.

„További óvintézkedés lehet az, hogy nem nyitjuk ki az ablakokat és ajtókat, így nem tápláljuk tovább a tüzet”

- folytatta Hajdu Márton.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője kiemelte: azzal is tisztában kell lenni, hogy a magasból mentő eszközöknek – így

a létrás, emelőkosaras eszközöknek – is van magassági határa, körülbelül 10-15 emelet.

„Azért is kiemelten fontos, hogy a folyosókat mindig tisztán és szabadon tartsák, hogy azon keresztül a lehető leggyorsabban a legtöbben kijussanak az épületből” - emelte ki a tűzoltó alezredes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×