eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

További ezer katonát vezényelnek az Egyesült Államok a Iszlám Állam ellen

A Reuters értesülései szerint Washington azt fontolgatja, hogy további ezer katonát küld az Iszlám Állam elleni harcba.

A Reuters hírügynökség névtelenséget kérő kormányzati tisztségviselőre hivatkozva közölte szerdán, hogy az Egyesült Államok tervei alapján újabb ezer amerikai katonát telepítenének Kuvaitba, akik "tartalékosként" állomásoznának mindaddig, amíg az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció meg nem kezdi a terrorszervezet elleni harc felgyorsítását a szomszédos Irakban, illetve Szíriában.

Egyelőre azonban nem világos, hogy az elképzelés élvezi-e James Mattis védelmi miniszter támogatását. Jeff Davis százados, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni az információkat.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint a korábbi hírek alapján biztosan látszott, hogy a Trump-adminisztráció nagyobb szerepet kíván vállalni az Iszlám Állam elleni harcban.

"Nemrég írtak arról a hírekben, hogy Rakka ostrománál például a tengerészgyalogság különféle tüzérségi egységekkel megjelent és támogatják a kurdokat abban, hogy sikerüljön elfoglalni az Iszlám Állam „fővárosát”. Moszul ostrománál is voltak amerikai erők, amelyek részben azt a célt próbálták megvalósítani, hogy nehogy az ostromló erők egymásra is támadjanak az Iszlám Állam mellett, tehát ők eddig is jelen voltak. Az ezerfős csapaterősítés nem feltétlen az a szint, amit a védelmi miniszternek vagy az elnöknek jóvá kell hagynia. Az öbölben elég nagy egyébként is az amerikai katonai jelenlét, tehát Kuvaitban, Bahreinben vannak nagy amerikai bázisok, Szaud-Arábiában is, tehát hogy ott átcsoportosítják az egyik bázisról a másikra a csapatokat, az adott esetben nem is igényel magasabb szintű jóváhagyást."

A Reuters forrása szerint e katonák telepítése nagyobb lehetőségeket adna a terepen lévő amerikai katonai parancsnokoknak arra, hogy rugalmasan és gyorsan válaszolhassanak a váratlanul jelentkező kihívásokra, maguk dönthetnék el, hogy igénybe veszik-e a Kuvaitban állomásozó amerikai katonákat. Mindez elmozdulást jelent az előző elnök, Barack Obama politikájától – tette hozzá a hírügynökség.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×