eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Bugár Béla: Meg kell egyezni Magyarországgal

Egy éven belül több víz kerülhet a Dunába - mondta Bugár Béla, a szlovákiai Híd párt elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Meg kell egyezni Magyarországgal - mondta a Duna évtizedek óta vitatott vízmegosztásának kérdéséről Bugár Béla, a szlovákiai Híd párt elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

A frissen alakult pozsonyi kormánykoalícióban részt vevő párt vezetője hozzátette, a bősi erőmű vízmegosztási vitájának ügyéről már a koalíciós tárgyalásokon megkezdték az egyeztetést.

"Úgy tudom, Magyarország egyik legnagyobb problémája az, hogy kevesebb vizet kap – kevesebbet engednek be a mederbe –, mint amire szükség volna. Ez egy tárgyalási alap. Szerintem a két ország anélkül, hogy nemzetközi bíróság döntését akarná még egyszer kicsikarni, meg tud egyezni. Mi mindent megteszünk annak érdekében - hisz hozzánk, a környezetvédelmi minisztériumhoz tartozik többek között például a bősi vízlépcsőrendszer is –, hogy Szlovákia és Magyarország ebben a témában ne görcsösen ragaszkodjon egy ítélethez, hanem ez a kérdés egy megoldott problémaként végre lekerüljön az asztalról” - fogalmazott a politikus.

A szlovák parlament alelnöke azt mondta, az előzetes megbeszélések alapján, amennyiben a Híd politikusa, Solymos László vezette környezetvédelmi tárca elkészíti a javaslatát, a kormány támogatni fogja azt.

„Természetesen mindig azt kell megnézni, hogy a több víz az mennyi víz” - hangsúlyozta Bugár Béla. „Szerintem most jön el az az időszak, amikor azt mondjuk: ami a két ország között valamiféle traumát, görcsöt vált ki, azt nagyon gyorsan oldjuk fel” - fűzte hozzá.

A Híd elnöke szerint nem azzal kell foglalkoznia a pozsonyi kormánynak, hogy mi az, ami megterheli a két ország viszonyát, hanem azzal, ami megoldható. Ilyen a vízmegosztás kérdése is.

„Úgy gondolom, hogy szeptember és december között már az első ilyen tárgyalásoknak meg kell kezdődniük. Nagyon örülnék, ha egy éven belül ezek a tárgyalások lezárulnának és azt mondhatná a két ország: megegyeztünk” – mondta Bugár Béla.

Szlovákia a kilencvenes évek elején terelte el a Duna vizét Bősnél. A hágai nemzetközi bíróság 1997-ben hozott ítéletet, amely megállapodásra kötelezte a feleket. Azt azóta sem hajtották végre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×