eur:
388.68
usd:
361.65
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely

A szíriai rezsim offshore-cégekkel finanszírozta a háborút

A szíriai rezsim a Seychelle-szigeteken bejegyzett fedőcégek segítségével tudta enyhíteni a nemzetközi szankciók hatását, és így volt képes arra, hogy háborús gépezetét a gazdasági megszorítások ellenére finanszírozza - írta hétfőn az AFP francia hírügynökség a "panamai papírok" néven ismertté vált korrupciós tényfeltáró jelentésekre hivatkozva.

A Süddeutsche Zeitung című német lapnak több százezer offshore cég adatát szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat ad el az ügyfelei számára a világ számos részén. Ezekkel a cégekkel a tulajdonosok el tudják rejteni üzleti tevékenységüket.

A panamai ügyvédi iroda titkos adatai szerint Bassár el-Aszad gazdag unokatestvére, Rámi Mahlúf számos vállalatot telepített adóparadicsomokba. Mahlúf ellen gazdasági szankciók vannak érvényben, és a helyi ellenzék által leginkább gyűlölt személyek egyikének számít.

A nyilvánosságra került adatok szerint három - az amerikai államkincstár által "az elnyomó szíriai gépezet támogatóinak" nyilvánított - vállalat vette igénybe a Mossack Fonseca szolgáltatásait, ez utóbbi segítségével fedőcégeket hoztak létre a Seychelle-szigeteken - írta a Le Monde című francia napilap, amely részt vett a dokumentumok kiértékelésében.

A három cég, a Pangates International, a Maxima Middle East Trading és a Morgan Additives Manufacturing "üzemanyaggal látta el a szíriai légierőt a válogatás nélküli légicsapások végrehajtásához, amelyekben több tízezer polgári lakost gyilkoltak meg a konfliktus (2011-es) kezdete óta" - áll a Le Monde által szemrevételezett papírokban.

A finomított kőolajtermékekre specializálódott Pantages International a damaszkuszi székhelyű és az Aszad-rezsimhez közelálló Abdulkarím csoporthoz tartozik a francia napilap szerint.

Az Egyesült Arab Emírségekben székelő Pantages International és a Mossack Fonseca közti kapcsolatok a dokumentumok szerint 1999-re nyúlnak vissza, de 2015-ig eltartott, mire a panamai ügyvédi iroda falain belül kétségek merültek fel a vállalat tevékenységei, vagyona és az ellene érvényben lévő szankciók miatt - írta a Le Monde.

Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 9. 05:13
×
×
×
×