eur:
388.67
usd:
361.72
bux:
68900.51
2024. május 8. szerda Mihály

Az első száz nap: sokat ígért, de keveset teljesített Barack Obama

Átfogó változásokat ígért, de kormányzása első 100 napjában nem sokat valósított meg kampányígéreteiből Barack Obama amerikai elnök. Az elemzők azonban elismerik: Obamának példátlan pénzügyi és gazdasági válsággal kell szembenéznie, és eddig már nagyon sok kezdeményezést útjára indított.

Az Egyesült Államok első, részben színesbőrű elnöke új stílust, együttműködési készséget és munkaetikát hozott a Fehér Házba, de első száz napja alatt nem ért el konkrét eredményeket. Elemezők megjegyzik róla, hogy Bill Clintonhoz hasonlóan mindenkinek tetszeni akar otthon és külföldön.

Republikánus ellenfelei számára ő a "bocsánatkérés bajnoka" - amiért szakítani próbál a Bush-kormányzat örökségével. Médiapolitikájáról pedig az a vicc járja, hogy napi 24 órából 23-ban ő látható a televízióban. A brit televíziós Ki mit tud? váratlan sztárja, Susan Boyle azért vár népszerűvé Amerikában, mert a nézők friss arcokra vágynak - szól a vicc.

Obama tetszési indexe ugyanakkor továbbra is 70 százalék körül jár, és az újkori amerikai történelemben csak egyetlen elnök volt hiperaktívabb nála: Franklin Delano Roosevelt, akihez hasonlóan Obama komoly gazdasági bajokat örökölt.

Az első száz nap során az elnök szokatlan módon nem követett el egyetlen szarvashibát sem, illetve ha igen, az még nem látszik. Egy év múlva lehet majd csak megjósolni ugyanis, hogy példátlan gazdaságélénkítő programja, amelynek részeként 800 milliárd dollár közpénzt költenek el, vajon valóban lökést ad-e a megroggyant amerikai és így a világgazdaságnak, csökkenni kezd-e a munkanélküliség vagy, ahogy Mirek Topolánek cseh miniszterelnök mondta róla: a pokolba vezető út lesz.

Alakít, nem sodródik

Obama kormányzása során jelentősen megnő a költségvetési deficit, holott sokak szerint nem a további eladósodás a gyógyír a válságra. A feladat ellenére Obama továbbra is próbálja alakítani az eseményeket, ahelyett, hogy sodródna velük.

A külkapcsolatok terén eltemette a Bush-korszak egypólusú világnézetét, és lépéseket tett Irán és Oroszország felé. Bezáratja Guantánamót, és betiltotta a kínzást, mint kihallgatási módszert. Nagyobb erőket koncentrál a tálibok elleni harcra Afganisztánban és Pakisztánt is a probléma kezelésére ösztönzi. Az, hogy eredményes-e a politika, vagy megnövekednek az amerikai veszteségek, azonban csak később látszik majd.

A tervezettnél lassabban, de sínen van az iraki csapatkivonás, a klímaváltozás elleni harcot pedig az amerikai költségvetés részévé tette. Roosevelttel szemben a londoni G20-as csúcs központi figurája volt, miközben a nagy előd arról híres, hogy gazdasági nacionalizmusával zátonyra futtatta a 1933-ban, szintén Londonban tartott válságcsúcsot.

A századik nap előtt, szinte ajándékként hullt Obama ölébe, hogy egy republikánus szenátor átült a demokratákhoz, megerősítve ezzel többségüket a Kongresszus mindkét házában. Obama azonban éppen saját pártjával került szembe, így például kérdéses, hogyan tudja majd a költségvetés finanszírozni az egészségügyi reformot. Emellett az elnök extra adóval sújtotta a szegényeket, amikor megnövelte a cigaretta jövedéki adóját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.

Élőben a BL-elődöntő: Real Madrid–Bayern München 0-0

A Borussia Dortmund már a június elsejei döntő résztvevője, ma este eldől, ki lesz az ellenfele. A Real Madrid és a Bayern München csatája nyolc napja Németországban 2-2-re végződött, aki most nyer a Bernabéuban, továbbjut. Döntetlennél hosszabbítás (esetleg tizenegyespárbaj) következik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×