A történelemmel folytatódott szerda reggel 9 órától az írásbeli érettségi. Középszinten 1138 helyszínen 68 802 vizsgázó, emelt szinten 129 helyszínen 7679 vizsgázó tett érettségit. A vizsgázóknak egy központi feladatsort kellett megoldaniuk, amelynek első része egyszerű, rövid választ igénylő feladatokból, második része szöveges (kifejtendő) feladatokból áll.
Nánay Mihály, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke az InfoRádió érdeklődésére elmondta, az idei érettségin volt eszmetörténeti feladat – a kereszténység elterjedése –, volt gazdaságtörténeti feladat – az ipari forradalom – és politikatörténeti feladat is – a Horthy-korszak vagy a német újraegyesítés –, ezért szerinte sokszínű feladatsor volt. Érdekesség volt a számos képes feladat, például a barokk stílusjegyeit kellett felismerni, vagy az ipari forradalom textiliparánál is szintén képet kellett elemezni.
A történelemtanár úgy véli, térképes feladat több volt a szokásosnál, a reformkori gazdaságot és az arab birodalom terjeszkedését is így kellett bemutatni, míg a a XX. század második felének demográfiáját grafikonok alapján kellett elemezniük a diákoknak.
"Kifejtős"
Az esszékérdések közül az egyik az angol alkotmányos monarchiáról szólt, a másik pedig a második világháború kitöréséről egy híres karikatúra alapján, míg a hosszú esszék közül az egyik téma régebbi korokból az erdélyi fejedelemségre vonatkozott, a modern pedig a gazdasági rendszerváltásra. Nánay Mihály szerint a diákok többsége a második világháború kitörését, illetve az erdélyi fejedelemséget választhatta.
"A 2024-től alkalmazott középszintű érettségi követelményekben
tananyagcsökkenés érhető tetten,
hiszen a lexikális követelmény, amit számon kér a Nemzeti alaptanterv, is csökkenést mutatott a korábbihoz képest. Az emelt szint más téma, de azt a vizsgázók kevesebb mint 10 százaléka választja csak, ott viszont követelménynövekedést lehetett tapasztalni. Ez a mostani középszintű érettségi nagyon jó átvezetés az új követelményrendszerbe, hiszen alapvetően olyan témák jelentek meg benne, amelyek már a régi érettségi követelményekben is kérdezhetők voltak" – értékelt Nánay Mihály.
Az elnök úgy véli, nem érte meglepetés a diákokat, és szerinte könnyebbség a sokszínűség, mert mindenki megtalálja benne, ami közelebb áll hozzá, jobban ismeri.
"Összességében az új érettségi követelmények jól vizsgáztak. Én arra számítok, hogy jó eredményekkel fognak a diákok végezni" – mondta a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke.