A Gazpromot jelentős anyagi kár nem éri, erkölcsi kára azonban származhat a gázvitából: az eddig megbízható szállítónak tartott cég megítélése már nem lesz a régi - mondta az InfoRádiónak a Concorde vezető elemzője.
Móró Tamás hozzátette: a hitelességi probléma Oroszországnál is jobban érinti Ukrajnát, hiszen Kijev már régóta folytatja azt a gyakorlatot, hogy egyáltalán nem, vagy csak késve, ráaádásul kedvezményes áron fizet a gázért. A szakértő szerint nagyon nehéz lesz megállapodásra jutni a gázvitában, mert Ukrajnában nem a politikai hatalom, hanem a gázért küzdő oligarchák állnak a háttérben.
Hangsúlyozta azonban, hogy Oroszországnak is minden nap számít, egyrészt a hitelesség miatt, másrészt pedig technológiai szempontból sem mindegy, meddig állnak a vezetékek, mert azokban egy hosszabb szünet esetén olyan sérülések keletkezhetnek, amelyeket ki kell javítani.
Gondot jelenthet Oroszország számára a nem exportált, felhalmozódott földgáz tárolása is, de rengeteg gázt vesz külső szállítóktól (kisebb közép-ázsiai országoktól), így megteheti, hogy nem veszi át tőlük és csak a saját kútjait működteti - magyarázta az elemző, aki szerint csak akkor kényszerül Oroszország a gáztermelés leállítására, ha a válság hetekig elhúzódik.
Hanganyag: Nagy Tamás