eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

A kemény odamondogatás nem fakaszt gázt

Brüsszelben sem közeledtek az álláspontok az orosz és az ukrán gázipari cég között az ukrán importárról, és így az európai gázellátás jövőjéről sem. A Gazprom és a Naftogaz vezetője a szerda éjszakai moszkvai egyeztetés után az Európai Unió közvetítésével csütörtökön az Európai Bizottság elnökével tárgyal. Egyelőre csak kevés részlet ismert, de az biztos, hogy az Unió egyre keményebben lép fel a felekkel szemben.

Nem szivárgott ki érdemi részlet sem a szerda éjszakai moszkvai, sem a csütörtöki brüsszeli tárgyalásokról. Annyi biztos, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke fogadta az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezérigazgatóját is, de az eredeti célt, hogy közösen keressenek megoldást a két ország gázvitájára, és közvetve egész Európa ellátására, egyelőre nem sikerült elérni.

Oleg Dubinát, az ukrán gázimportőr vezérigazgatóját az Európai Parlament külügyi bizottsága is meghallgatta. Ott elmondta: a Naftogaz soha nem akarta korlátozni az Európai Uniónak szánt gázt, és ha a jövőben megérkezik a Gazpromtól az európai tranzitgáz Ukrajnába, Kijev haladéktalanul továbbítja is azt.

José Manuel Barroso ezelőtt nem sokkal találkozott Alekszej Miller Gazprom vezérigazgatóval, miután az Európai Bizottság elnökének szóvivője közölte, Barroso az orosz fél értésére adta, hogy a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan Európa számára. Korábban maga Barroso is erről nyilatkozott, és mindkét felet bírálta.

"Kiemelten fontos, hogy a gázszolgáltatás azonnal meginduljon. Ha Ukrajna továbbra is blokkolja az európai gázt, az semmi jót nem jelent az ország uniós perspektíváit tekintve. Ha záros határidőn belül nem indul meg újra a gáz Európa felé, hitelességi problémák lépnek fel az orosz gázzal szemben is" - fogalmazott a bizottság elnöke.

Az ukránok korábban arra is célzást tettek, hogy az egyes uniós tagállamok és Oroszország közti kétoldalú különszerződések növelik az orosz fél mozgásterét. Erre utalt a minap Karel Schwarzenberg, az unió soros elnöki tisztét betöltő Csehország külügyminisztere is.

"Az oroszok megpróbálnak néhány uniós ország kegyeibe férkőzni. Azt sugallják, hogy nincs szükség egységes európai energiapolitikára. Moszkva bárkivel is beszél, a németekkel, a franciákkal, a belgákkal, mindenkinek azt mondja, hogy >>ti vagytok a kedvenceink, nektek adjuk a legjobb feltételekkel a gázt<<. Amíg az emberek ezt el is hiszik, mindig a vesztes oldalon leszünk" - jelentette ki a cseh miniszterelnök.

Alekszej Miller és Oleg Dubina jelezte, hogyha a brüsszeli találkozó sikertelen lesz, a tárgyalást Moszkvában folytatják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×