eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

A rendőri brutalitás ellenére ezrek tüntetnek Burmában

A gyülekezési tilalom és a rohamrendőrség brutális fellépése ellenére több ezer tüntető - köztük sok szerzetes - indult tegnap a mianmari főváros központja felé. Céljuk a Nobel-békedíjas Aung San Suu Kyi háza, de az ellenzéki politikust egyes hírek szerint a katonai junta már átszállíttatta egy börtönbe.

A rohamrendőrök megpróbálták megakadályozni, hogy a tüntetők a kilencedik alkalommal induljanak a miamnari (az egykori Burma) katonai junta elleni tiltakozó menetükre. Szemtanúk beszámolója szerint gumibotokkal és könnygázzal támadtak a gyülekezőkre a Svedagon pagoda közelében, a főváros egy másik pontján pedig figyelmeztető lövések is eldördültek.

A brutális fellépés ellenére a tüntetők elindultak a város központja felé. Céljuk állítólag a Nobel-békedíjas ellenzéki vezető, Aung San Suu Kyi háza, az asszonyt azonban hírügynökségi információk szerint a hatóságok már átszállították egy börtönbe.

A rendőrök és a katonák körülzárták a ranguni kolostorokat és templomokat. Elemzők attól tartanak, hogy az 1988-as események ismétlődhetnek meg, amikor a hadsereg tüzet nyitott a fegyvertelen tüntetőkre.

Letartóztatják az ellenzéki vezetőket

A junta a jelek szerint egyelőre nem hátrál meg, ezt bizonyítja az is, hogy kedden éjszaka őrizetbe vettek két vezető ellenzékit.

Szemtanúk beszámolója szerint a helyzet a fővárosban nagyon feszült. Az emberek ugyanis mélységesen felháborodtak azon, hogy a rendőrök bántalmazták a szerzeteseket, akik közül a verés miatt többen a földre kerültek, és meg is sérültek.

"A junta nem tudja a tiltakozást leállítani"


Attól félve, hogy a rendőrök ismét könnygázt vetnek be, a tüntetők közül többen orvosi maszkot viselnek. Legalább ötezren vesznek részt a menetben, annak ellenére, hogy gyülekezési tilalom van érvényben.

Egy burmai ellenzéki szerint, aki részt vett az 1988-as felkelésben, és ma Nagy-Britanniában él, a junta ezúttal nem tudja megállítani a tiltakozókat. "1988-ban senki nem tudta, mi történik, nagyon kevesen tudtak arról, hogy a katonák a tüntetők közé lőttek. Az internet és a hírtelevíziók korában az egész világ percre pontosan figyelemmel követheti, mi történik Burmában. Ráadásul annak idején a diákok voltak a demokratikus mozgalom élharcosai - most viszont a szervezetesek álltak a tiltakozók élére, akiket mélységesen tisztelnek az emberek" - hangsúlyozta Aung Naing Oo a BBC-nek.

Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 16:00
×
×
×
×