eur:
396.94
usd:
359.6
bux:
0
2024. szeptember 10. kedd Hunor, Nikolett

Az abortusz legalizálására készül Mexikó

Kiátkoznák a katolikus egyházból Mexikóváros papi vezetői a városatyákat, akik hamarosan szavaznak a terhességmegszakítás legalizálásáról.

Ha a törvényjavaslatot megszavazzák, amire nagy az esély, a katolikus állam csatlakozik Kubához és Guayanához: eddig csupán ebben a két latin-amerikai országban engedélyezték az abortuszt a nőknek terhességük első harmadában.

A mexikói nemzeti törvényhozásban is előterjesztettek már egy hasonló tervezetet, és ha a javaslatot megszavazzák, bizonyos feltételek mellett Mexikóban is törvényes lesz a terhességmegszakítás.

Az abortusz egyes esetekben Kolumbiában, Salvadorban és Chilében is legális, Nicaraguában azonban szigorították az erre vonatkozó rendelkezéseket.

Mellette és ellene is érvelnek

"Úgy gondoljuk, hogy ez a kezdeményezés (a mexikóvárosi) megjelenik majd az ország többi részén is" - véli Fernanda Diazdelon, az egyik női jogokat támogató szervezet jogi képviselője.

A javaslatnak harcos ellenzői is akadnak. Az egyik abortuszellenes csoport, a Provida vezetője, Jorge Serrano Limon szerint a nem vezet jóra, ha legalizálják a terhességmegszakítást.

"Ma az abortusz, holnap az eutanázia. Ez egy olyan láncreakció beindulásához vezet, amely befeketíti a mexikói társadalmat" - jelentette ki a férfi.Egyre többet szabad

Az elmúlt egy évben valóban jelentős liberalizációs hullám söpört végig Mexikón, amelynek hatására több vitatott társadalmi kérdést szabályoztak: Mexikóvárosban és az északi Coahulia államban is engedélyezték az aznos neműek házasságát, áprilisban pedig a szenátus megkezdte az eutanázia legalizálásáról szóló vitákat.

A mexikói legfelsőbb bíróság februárban úgy döntött: a HIV-pozitív katonákat betegségük miatt nem lehet kizárni a hadseregből.

Fele-fele

A legnagyobb felháborodást mégis az abortusz engedélyezésének kérdése váltotta ki, ami mutatja azt is, hogyan gyengülnek a római katolikus egyház állásai az országban.

Egy januári, országos felmérés szerint a mexikóiak fele támogatja, fele elutasítja azt, hogy a várandós nők dönthessenek arról, meg akarják-e szakítani terhességüket az első trimeszterben.

Kiátkozással az abortusz ellen

A városi és vidéki válaszadók körében viszont kimutatható volt a különbség: a városiak 53 százaléka támogatta az önrendelkezés bevezetését, míg falun a megkérdezettek 62 százaléka elutasította.

Sokan azt mondják: ha nem fogadják el a javaslatot, a nők akkor is elvetetik a gyereküket, a legalizálással azonban talán többen maradnának életben, ha jobb körülmények között végezhetnék el rajtuk a beavatkozást.

A katolikus egyház képviselői elutasítják a tervezetet, népszavazás kiírását sürgetik a kérdésben, és azzal fenyegetik a városvezetőket, kiátkozzák őket.

Címlapról ajánljuk

Nagy Márton: nem fordulatra van szükség, hanem finomhangolásra

A gazdaságpolitika előtt álló feladatokról, a békeköltségvetés lényegéről, a várható gazdasági növekedésről és a minimálbérről is beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában, de kitért a jegybankelnök kritikáira és a leendő gazdasági csúcsminiszter szerepére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.10. kedd, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője
Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Bár tegnap a tőzsdék visszapattantak a múlt heti esésből, a lendület úgy tűnik, hogy nem tartott sokáig. Az ázsiai tőzsdék ugyan nagyrészt emelkedtek a vártnál jobb kínai külkereskedelmi statisztikákat követően, ugyanez nem mondható el az európai határidős indexekről, amelyek így iránykeresést vetítenek előre a mai piacnyitásra. Ma jön a magyar inflációs adat, az elemzők várakozása szerint csökkenhetett augusztusban az éves infláció mértéke.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×