eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Már csak egy lépés az európai Nagy Testvér?

Személyes adatokat, ujjlenyomatokat, DNS-mintákat és autóregisztrációs dokumetumokat tesznek egymás számára elérhetővé az európai uniós államok rendőrségei. Először a brit rendvédelmi szerv adja közre adatbázisát.

A brit Belügyminisztérium és az Európai Unió megegyezése alapján a jövő év elejétől a szigetország rendőrsége elérhetővé teszi a huszonhét tagállam számára bűnözői adatbázisát, létrejön tehát az európai Nagy Testvér.

Hamarosan minden tagország hozzáférhet majd a többiben felvett DNS-adatokhoz, ujjlenyomatokhoz és autós nyilvántartásához. A döntés odáig vezethet, hogy hamarosan kiépítenek majd egy teljes Európát lefedő egyedi adatbázist.

Az ártatlanok is bűnhődhetnek

Kritikusai is akadnak az elképzelésnek, akik figyelmeztetnek: nem valószínű, hogy minden uniós tagállamban egyforma körültekintéssel kezelik majd az adatokat.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy akár olyan ártatlan turisták is külföldi rendőri eljárásba keveredhetnek, akiket csupán szemtanúként vettek nyilvántartásba Britanniában.

A brit rendőrség ujjlenyomatok millióit őrzi, számuk pedig minden bizonnyal még tovább nő, hiszen 2009-től a szigetországban bevezetik, hogy útlevelet csak ennek leadásával lehet igényelni.

Hasonlóan nagy a DNS-mintákat tartalmazó rendszere: 1997-ben még "csupán" 700 ezer volt, jövőre már eléri a 4,2 millió darabot.

Ahogy Orwell leírta

Az emberi jogi aktivisták éppen ezért aggódnak: az adatbázisban szereplő minták gazdái a nyilvántartás megnyitásával mind potenciális gyanúsítottakká válnak. 140 ezer minta szerepel benne olyanoktól, akiket sosem vádoltak semmivel.

A liberáldemokrata szóvivő, David Heath úgy véli: az elítélt bűnözők adatait tartalmazó nyilvántartások természetes, hogy segítik a bűnüldözést, de teljesen más a helyzet, ha ártatlan polgárok adataihoz is szabadon hozzáférhetnek majd.

Hasonlóképpen vélekedett az ellenzék árnyékkormányának belügyminisztere, David Davis. A döntésnek az Európai Parlamentben is vannak ellenzői.

Címlapról ajánljuk

Megvan a Balaton idei egyik fő nyertese

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a Bahart tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×