A Die Presse osztrák napilap cikke szerint a génkezelt kukoricát két titkos helyen termesztik Szlovákiában, összesen 20 hektáron.
Szlovákia nem csatlakozott azon európai országokhoz, amelyek kategorikusan elutasítják a génmanipulált növények termesztését, ám a folyamatot szigorú ellenőrzés alatt tartja.
Most a MONSANA konszern, a világ egyik legnagyobb génkezelt vetőmag-szállítója kapott lehetőséget arra, hogy Szlovákiában folytassa kísérleteit.
Titkos ültetés
Szlovákia nyugati és keleti részén ültettek génkezelt kukoricát. A pontos helyszínt azért tartják titokban, hogy ne adjanak lehetőséget a környezetvédők tiltakozásainak.
Az osztrák lap értesülése szerint a Greenpeace szlovákiai szervezete egyelőre nem tervez tiltakozást a génkezelt növények termesztése ellen, mivel nem üzleti jellegű vállalkozásról, hanem tudományos kísérletről van szó.
A szlovák környezetvédők azt remélik, hogy a kísérlet bebizonyítja a génkezelt növények ipari termesztésének veszélyeit a környezetre, és Szlovákia végül nem engedélyezi a génmanipulált kukorica termesztését.
Magyar előadás
A Greenpeace szlovákiai szervezetének meghívására márciusban két magyarországi kutató, Darvas Béla professzor és Székács András tartott előadást Pozsonyban arról, hogy milyen környezeti kockázatot jelent a génkezelt kukorica termesztése.
Szlovákiai lapok emlékeztetnek arra, hogy a kutatás eredményeiből kiindulva a magyar szervek meghosszabbították az említett kukorica termesztésének tilalmát.
Szörnyű légikatasztrófa történt Kazahsztánban - videó