Jelentősen, csaknem 14 százalékkal magasabbak voltak a bruttó bérek idén márciusban, mint egy évvel korábban – derült ki a KSH legfrissebb adataiból. A bruttó átlagfizetés így elérte a 658 ezer forintot, de a kézhez kapott bér összege is nagymértékben emelkedett.
"Az átlagbért tekintve 450 ezer forint körüli értékről beszélhetünk, ami szintén jelentős mértékű emelkedést jelent" – mondta az InfoRádibóan a Portfolio elemzője.
A bruttó kereset mediánértéke 510 ezer forint volt, ami nettóban 355 ezer forintot jelent; ez az az összeg, amit az ember kézhez kap, tehát sokkal inkább a pénztárcáján érezhet – jegyezte meg Hornyák József.
Idén a költségvetési szektorban nagyobb mértékben emelkedtek a bérek, mint a vállalatoknál. Ez alapvetően az oktatásban dolgozók átlagosan 27 százalékos fizetésemelésének volt köszönhető.
A következő hónapokban hasonló béremelkedési ütemre lehet számítani, mint az első negyedévben, a szakértő szerint a 12-14 százalék közötti béremelkedés reális. Ugyanakkor a reálbérek, a fizetések vásárlóerejének a növekedése lassabb lehet, ugyanis
az inflációs mélyponton már túl vagyunk, és a következő hónapok már magasabb áremelkedési ütemet hozhatnak
– tette hozzá. „Egy idő után sokkal közelebb lesz az 5 százalékhoz, mint a 3 százalékhoz a drágulás alakulása, ez pedig kismértékben visszafogja majd a reálkeresetek növekedését is” – magyarázta az elemző.
A fentiek alapján a jelenlegi 10 százalék körüli reálkereset-növekedés üteme 8 százalékra mérséklődhet az év hátralevő részében.