eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Cafe latte foam in red cup close up
Nyitókép: 현경_윤/Getty Images

Tízéves csúcson a kávé ára, és ez még mindig nem a vége

A pandémia mellett a kedvezőtlen időjárási viszonyok és a kávétermelő országokban robbanásközeli állapotba került politikai helyzet is rontja a kilátásokat a kávé árával kapcsolatosan.

Az elemzők szerint a tendencia 2023-ban is folytatódni fog: a decemberi szállítással kötött üzletekben a kávé fontjáért - ami 45 dekagrammnak felel meg - 2,34 dolláros, hozzávetőlegesen 754 forintos árat kértek. Múlt csütörtökön a New York-i tőzsdén a kávé határidős jegyzése még feljebb kapaszkodva elérte a 2,46 dolláros árat is, amely már nincsen messze a 2011-es rekordtól, 3 dollártól. Az elmúlt tíz évben sosem volt olyan drága a kávé, mint most.

A Nemzetközi Kávészövetség irányadó ára pénteken 2,07 dollár volt fontonként, ami 85 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

Sok tényező emeli az árat

Ole Hansen, a Saxo Bank árupiaci stratégiáért felelős vezetője a CNBC-nek elmondta, hogy az elmúlt 12 hónapban egész sornyi olyan esemény következett be, ami a kedvelt fekete árát felhajtotta.

"A kérdés a jövőbeli ármozgások szempontjából az, hogy ezek a fejlemények mennyire lehetnek hosszabb távúak.

A legfontosabb jelenség talán az, ami Brazíliában jelentkezett az idén: mélyponton volt a hőmérséklet, egy nagyon gyors fagyhullám sújtott több termőterületet, majd jött egy aszályos időszak,

ami bizonytalan helyzetbe hozta a 2022-es termést" - fogalmazott. Véleménye szerint ezekre a szélsőséges időjárási körülményekre a következő években is számíthatunk.

Tartós lehet a magas ár

Hansen azt mondja, a három dolláros csúcs is egy hasonlóan aggasztó brazil időjárási helyzet után következett be. Ezt a tényt, valamint a közeljövő brazil időjárási viszonyainak előrejelzéseit ismerve nagyon nagy esélye van annak, hogy az áremelkedés tartós lesz.

A rossz időjárás mellett a globális ellátási lánc problémái is jelentős hatással vannak a kávépiacra, mivel a termelők és a pörkölők gyakran különböző országokban találhatók.

A piaci bizonytalanság olyan exportáló országokból is ered, mint Etiópia, ahol polgárháború dúl, és Vietnam, ahol a koronavírusos esetek száma növekszik, ami hatással lehet a termelésre.

A termelés lassan reagálhat

Maximillian Copestake, a Marex európai kávéértékesítési ügyvezető igazgatója szerint óriási lesz az árverseny. A közelmúltban Brazília és Vietnám váltak a kávétermelés központjaivá.

"Ha egy vagy két ilyen országban felfordulás alakul ki, akkor a piac hirtelen megpróbál más országokat is kávétermelésre ösztönözni.

A hab a tortán a fuvarozási zavarok jelenléte.

Az amúgy is szűkös kínálat a szállítási zavarokkal még inkább felhajtja az árakat" - fogalmaz.

A termelés véleménye szerint két év alatt tud reagálni arra, hogy a magasabb árak miatt nagyobb volument hozzon, így a közeljövőben magas és változékony árakra számíthatunk.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×