eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Elkészült a vezeték, akár évi 1,75 milliárd köbméter gáz is érkezhet Románia felől

Romániában befejeződött a BRUA gázvezeték építésének első szakasza.

A vezetéket építő Transgaz társaság a honlapján közölte: a most befejezett első szakaszban 479 kilométer gázvezetéket, és három sűrítőállomást építettek, ezek egyikét Zsuppán. Ezeken keresztül

lehetővé válik évi 1,75 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Magyarország között mindkét irányba,

és évi 1,5 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Bulgária között mindkét irányba. Ha befejezik a tengerparti Tuzla és a Bukarest melletti Podisor közötti gázvezeték építését is, akkor a fekete-tengeri gázleletet is ezen a vezetéken keresztül lehet majd értékesíteni.

Klaus Iohannis államfő az átadó ünnepségen elmondta: a BRUA vezetéknek az észak-déli gázfolyosóra való rácsatlakoztatásával, és a fekete-tengeri földgáz kitermelésével Romániának minden adottsága megvan ahhoz, hogy a regionális földgázpiac fontos szereplőjévé váljon. Azt is megemlítette, hogy noha Románia az Európai Unió második legnagyobb gáztermelője, a romániai lakások felét továbbra is fával fűtik. Szerinte ezen a helyzeten próbált változtatni a román kormány, mely nyáron programot fogadott el a gázhálózatra való csatlakozás elősegítésére. "A románoknak ténylegesen kell élvezniük az ország erőforrásainak a hasznát, ezeket az erőforrásokat intelligensen, korrekt módon és hatékonyan kell kitermelnünk" - jelentette ki Iohannis.

Ludovic Orban miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy a gázvezeték nemcsak Romániának, hanem az egész Európának fontos, hiszen változatosabbá teszi az EU országainak a gázbeszerzési lehetőségeit. Hozzátette, a BRUA vezetéknek az Adria-gázvezetékre való csatlakoztatása által azerbajdzsáni gáz is érkezhet a térségbe. Megjegyezte: ezzel Románia teljesítette az európai partnereivel szembeni vállalásait.

A kormányfő azt is megemlítette: a gázvezeték megépítési költségét eredetileg 480 millió euróra becsülték, de a végösszeg 11 százalékkal kevesebb, 423 millió euró lett. Az Európai Unió 180 millió euróval támogatta a vezeték építését, az összeg fennmaradó részét a Transgaz társaság az Európai Beruházási Banktól és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól felvett hitelekből fedezte.

A BRUA gázvezeték a tervek szerint Bulgáriát köti össze Ausztriával Románián és Magyarországon keresztül. Nevét az érintett országok román nevének kezdőbetűi adják.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×