eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Autókereskedő egy autót mutat egy érkelődőnek a Fővárosi Autópiacon, a XIX. kerületi Nagykőrösi úton 2013. szeptember 7-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Tamás

A használtautó-import is nyögi a második hullámot

A koronavírus második hullámának hatására ismét jelentősen erősödött a bizonytalanság az autópiacokon, a hagyományosan legaktívabb hónapnak számító októberben az import 25 százalékkal maradt el a tavalyitól – mondta az InfoRádiónak Halász Bertalan, a JóAutók.hu vezérigazgatója.

A második hullám, ami főként az európai nagy exportpiacot érinti, köztük Németországot, Ausztriát, Olaszországot és Franciaországot, begyűrűzni látszik Magyarországra is, ennek köszönhetően, a viszonylag jó nyár végi, ősz eleji hónapok után, amikor nagyjából egy 10 százalékos elmaradás volt tapasztalható a használtautó-importban,

októberben már 25 százalékos volt a visszaesés.

Ez leginkább annak tudható be, hogy nehezedik a beszerzés a nyugat-európai országokból a lezárások miatt – magyarázta Halász Bertalan.

Míg a használtautó-import éves számai 150 ezer körül alakultak az utóbbi években, az idei év első tíz hónapjában 110 ezer személygépjárművet hoztak be az országba, ami az előző év hasonló időszakához viszonyítva 17 százalékos elmaradást jelez. A két legerősebb időszak – az adásvételek számát tekintve – tavasszal a május, ősszel pedig az október. Ennek megfelelően a múlt évben ez utóbbi hónapban történt a legnagyobb, közel 15 ezres darabszámú behozatal, idén viszont csak 11 ezer 200-300-ról lehet beszélni.

A JóAutok.hu vezérigazgatója szerint a használtautó-importban nem várható nagy felzárkózást az év hátralévő időszakában, miután egyre inkább romlik a járványhelyzet. Tehát év végre nagyjából egy 15-20 százalék közötti visszaesés prognosztizálható a tavalyi adatokhoz képest.

Az új autók frontján viszont ennél is nagyobb, 20-25 százalékos csökkenés várható

a tavalyi 180 ezres számhoz viszonyítva. A teljes okmányirodai átírások, a teljes használtautó-adásvétel, ami tavaly szintén rekordot döntött, és 800 010 átírást regisztráltak, az pedig egy 750-780 ezer környékére fog bejönni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×