eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pexels.com

Komoly riasztást adott ki az IMF

A vagyonfelhalmozásnál gyorsabb elöregedésre és a 2050-ra várható 25 százalékos munkaerőállomány-csökkenésre figyelmeztette a közép-kelet-európai régiót a Nemzetközi Valutaalap.

Az IMF szerint Európa keleti része jobban szenved a népessége elöregedése és csökkenése miatt, mint a nyugati, és kevésbé is vannak felkészülve a helyzet kezelésére - írja a Bloomberg alapján a Portfolio.

Abban a 20 országban a legrosszabb a helyzet, amelyek a Balti-tenger és a Balkán között területet foglalják el, ezekben az országokban a népesség 12 százalékos csökkenése várható 2050-ig. Tao Zhang, az IMF ügyvezető igazgatóhelyettese szerint a munkaerő ennek kétszeresével, közel negyedével fog csökkenni, és az egy alkalmazottra jutó nyugdíjasok száma meg fog duplázódni.

A vagyonfelhalmozás az öregedésnél lassabban megy végbe, és emiatt veszélyesebbek a trendek

– emelte ki.

A demográfiai kihívások jelentősen lassíthatják a gazdasági növekedést, a munkaerő létszámának visszaesése és a munkaerő öregedése évi 1 százalékot vehet el a GDP-ből.

Az IMF szerint a problémát elsősorban a nyugdíjkorhatár emelésével, a munkavállalást ösztönző programok kiterjesztésével és a munkaerőimporttal lehetne javítani.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×