Az Állami Számvevőszék 51 központi költségvetési intézmény teljesítményellenőrzéséről készített összegző elemzést, és arra jutott, hogy az érintett intézmények
nem tettek lépéseket a gazdaságos, hatékony és eredményes feladatellátás követelményeinek kialakítására.
Holman Magdolna, a számvevőszék főtitkára felhívta a figyelmet, hogy a teljesítménykritériumok hiánya esetén az intézményeknek a költségvetési támogatások felfüggesztésével is számolniuk kell.
Az ÁSZ szerint a költségvetési szervek vezetői - a jogszabályi előírások ellenére - nem teremtették meg az átlátható és elszámoltatható pénzügyi- és vagyongazdálkodás feltételrendszerét, ami jelentős kockázatot hordozott a gazdálkodás egészére nézve. Sem ezeknek az intézményeknek az irányító szervei, sem a függetlenített belső ellenőrzésük nem végezte el a jogszabályban megfogalmazott ellenőrzéseket.
Szóba került az MTA gazdálkodása is
Török Ádám, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára egy interjúban arról beszélt, hogy bizonyos esetekben, például a művészet terén az alapkutatások jelentős részének hatékonyságát nem lehet mérni.
Domokos László, a Számvevőszék elnöke erre reagálva hangsúlyozta: a hatékonyságra vonatkozó előírásokat az egészségügyi intézményeknél, és a kutatás-fejlesztés területén is be kell tartani.
"Ez szemléleti probléma. Egy közpénzt költő elsőszámú vezető az uniós és a magyar törvényekkel ellentétes dolgot állít, ráadásul egy példaadó szervezetről van szó.
Megítélésem szerint az Akadémia sem teheti meg, hogy kivonja magát a törvények alól.
Ha úgy gondolja, hogy ezek a kritériumok nem megfelelőek, akkor meg kellene változtatni az uniós és a magyar törvényeket. Nem tudtam, hogy az Akadémiának törvényhozási ambíciói is vannak. A Számvevőszéknek biztosan nincsenek - mondta az ÁSZ elnöke.
Palkovics László: meg kell állapodni, mit finanszírozzon a közösség
Az innovációs és technolóhgiai miniszter Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem egyik panelbeszélgetésén, a Magyar Tudományos Akadémiával kapcsolatban beszélt erről. Palkovics László azt mondta,
a Magyar Tudományos Akadémia "dolgába" semmilyen módon nem akar beleszólni, de meg kell állapodni arról, hogy a magyar közösség mit finanszírozzon.
Az elmúlt 19 évben olyan forrásokat tudtak K+F-re fordítani, mint még soha, de az eredményesség még sem volt jó - tette hozzá az innovációs és technológiai miniszter.