Szinte nincs olyan termék manapság, amelyet ne hamisítanának az illegális haszonra hajtók: az élelmiszertől a ruhákon, a játékon és a gyógyszereken át az illatszerekig, mi több, az autóalkatrészekig széles a skála, s ebből a fuvarozáshoz használt raklapok sem maradnak ki.
A Magyar Idők a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) megtudta, a faeszközök jogellenes utánzása tavaly meglehetősen sok feladatot adott a hatóság pénzügyi nyomozóinak.
– Elöljáróban érdemes tudni, hogy a bejegyzett, EPAL, EUR logóval ellátott raklapok iparjogi védelmet élveznek – kezdték a helyzet ismertetését az adóhivatalnál. A hamisítók általában a hitelesítő feliratot és a szükséges kapcsot silányabb anyagú és teherbírású lapokba ütik bele. A logó meghatározott minőségre, tartósságra utal, emiatt az ilyen rakodóeszközök még használtan is komolyabb értéket képviselnek.
A hivatalos jelzést csak olyan gyártók használhatják, amelyek erre felhatalmazást kaptak. – A címke jogosulatlan alkalmazása tulajdonképpen raklaphamisítást jelent – jegyezték meg az adóhivatalnál, hozzátéve: az ilyen ügyekben legtöbbször iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indul nyomozás.