eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Százmilliárdos nagyságrendű a Demján-cégek hiteltartozása

A Napi.hu cikke szerint százmilliárd forintos hiteltartozás nyomja a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó cégek vállát.

A cégbírósági adatok szerint jelentős hitelállomány terheli a TriGranit tulajdonában lévő West End Magyarország Zrt.-t, a 2013-as beszámoló melléklete szerint az év végén fennálló hitel összege 357 millió euró, azaz 106 milliárd forintnyi volt. A tartozás lejárta 2017 októberében lesz. Több pénzintézet folyósította az összeget, ennek több mint felét a Deutsche Pfandbriefbank.

A köz- és a magánszféra együttműködésében épült és üzemeltetett Művészetek Palotáján is jelentős a teher, a földhivatali adatok szerint a szintén TriGranit-tulajdon Nemzeti Filharmónia Ingatlanfejlesztési Kft. ingatlanán a finanszírozó banki konzorciumnak 48,8 milliárd forint és járulékai erejéig jegyeztek be zálogjogot. A fennmaradó hitel nagysága 2013 végén 40,4 milliárd forintnak megfelelő összeg volt. A Nemzeti Filharmónia Kft.-vel az állam 2005-ben 30 éves futamidejű rendelkezésre állási szerződést kötött.

A tulajdonos-üzemeltető cégnek fizetett rendelkezésre állási díj fedezi az építés, a karbantartás és az üzemeltetés díjait - az állam 2014-ben erre 10,5 milliárd forintot fizetett ki, a közüzemi díjakra pedig 470 millió forintot - derül ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium adataiból. Az előzetesen kalkulált összeg 2015-ben összesen 11 milliárd 576 millió forint lesz.

A Művészetek Palotája beruházását kétszer is vizsgálta az Állami Számvevőszék, 2012 júliusában kiadott jelentése szerint a létesítmény az államnak csak 2005 és 2010 között 40,4 milliárd forint kiadással járt. Tavaly először fizetett osztalékot a Művészetek Palotáját fejlesztő-üzemeltető cég tulajdonosainak, több mint 3 milliárd forintot. Ez a pénz Demján Sándor ciprusi cégéhez folyt be, a 0,15 százalékos tulajdonos magyar állam 5 millió forinthoz jutott hozzá.

A nagyvállalkozóhoz kötődő cégek közül hitel terheli a Pólus Irodaház Kft.-t, illetve a Millenniumi Városközpont négy irodaházának tulajdonosait is. Ez utóbbiakban a TriGranitnak 2011 decembere óta már csak 26 százalékos érdekeltsége van.

Nem volt tehermentes az a ferencvárosi telek sem, amelyet a magyar állam 2014 márciusában csaknem nettó 4,8 milliárd forintért vásárolt a TriGranittól. A területet az új, 4-5 ezer fő befogadóképességű, állami konferenciaközpont helyszínének szemelték ki.

További részleteket olvashatnak a Napi.hu oldalán ide kattintva.

Hanganyag: Farkas Dávid

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×