eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Az IMF igazgatótanácsa jóváhagyta a felzárkózók kvótaarányának növelését

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatótanácsa a hét végén jóváhagyta, hogy a nemzetközi pénzintézet finanszírozásában a kvóták 6 százaléka és vele a nagyobb szavazatarány a "dinamikusan felzárkózó" országokhoz kerüljön.

A kvótaarányok módosítása révén ezentúl az Egyesült Államok és Japán után Kínáé a harmadik legtöbb szavazat az IMF kormányzótanácsában. Kína mögé sorolt Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is, és az első tízbe került Kínán kívül India és Brazília, Oroszország pedig a tizedikről a kilencedik helyre lépett előre a 187-tagú IMF-ben. A korábbi első tíz ország közül most hiányzik Kanada és Szaúd-Arábia.

"Ez a történelmi megállapodás a legalapvetőbb kormányzási átalakítás az alap 65 éves történetében, és az eddigi legnagyobb módosítás a befolyás elosztásában a felzárkózó és fejlődő országok javára, elismervén növekvő szerepüket a világgazdaságban" - így kommentálta a fejleményt az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn.

A súlyarányok újraosztásában a Húszak (G20) pénzügyminiszterei állapodtak meg október végén.

Az átrendezés felét a fejlett országok, egyharmadát az olajtermelő országok, a maradékát más fejlődő országok adták. Összességében az IMF tagországai közül 110-nek növekszik vagy nem változik a szavazataránya.

Az IMF tíz legnagyobb szavazója az átalakítás nyomán (zárójelben a korábbi kvótaarány): Egyesült Államok a szavazatok 17,41 százalékával (17,67), Japán 6,46 százalék (6,56), Kína 6,39 százalék (4,00), Németország 5,59 százalék (6,11), Franciaország 4,23 százalék (4,50), Nagy-Britannia 4,23 százalék (4,50), Olaszország 3,16 százalék (3,31), India 2,75 százalék (2,44), Oroszország 2,71 százalék (2,49), Brazília 2,32 százalék (1,78).

Magyarország kvótaaránya 0,436 százalékról 0,407 százalékra, szavazataránya 0,441 százalékról 0,414 százalékra csökken az átrendezés miatt.

Egyidejűleg eldöntötték azt is, hogy az IMF fő finanszírozási forrását, a tagállamok kvótáit - azaz tagdíját - megkétszerezik, összesen 476,8 milliárd SDR-re (755,7 milliárd dollár) a 2008-as reform idején elhatározott 238,4 milliárd SDR-ről. Az SDR az IMF elszámolási egysége.

Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 11:39
×
×
×
×