A Gazprom évente mintegy 150 milliárd köbméter földgázt exportál Európa felé, és ennek nagy részét, 120 milliárd köbmétert Ukrajnán keresztül küldi. A fennmaradó 30 milliárd köbméter Fehéroroszországon keresztül elsősorban Lengyelországba érkezik. A többi európai ország csak az Ukrajnán keresztül vezető Testvériség és Összetartás nevű, két egymás mellett haladó vezetéken keresztül kapja a földgázt.
Az utóbbi egy-két évben sokat emlegetett és politikai vitákat is generáló Nabucco és Déli Áramlat nevű tervezett vezetékek üzembe helyezése még legalább 15-20 év, és ezek sem jelentenek megoldást, ugyanis a mai tervek szerint ezen vezetékek a teljes kiépítés utáni első évben 10-10 milliárd köbméter gáz továbbítására lesznek alkalmasak, és utána is csak összesen 60 milliárd köbméterre, ami még mindig csak a fele az Ukrajnán keresztül jelenleg szállított földgáznak. Ezeket a vezetékeket nem az ukrajnai Testvériség és Összetartás vezetékek kiváltására tervezték, hanem azok kiegészítésére, mivel az energiaigény növekedésére számítottak.
Az orosz földgáz kiváltására az úgynevezett LNG, a folyékony földgáz sem alkalmas, az Észak-Afrikából importálható, tengeren szállítható folyékony földgáz termináljának kiépítése nagyon költséges, és csak 5 milliárd köbméter szállítása lehetséges.
Ezek alapján szinte bizonyos, hogy a következő egy-két évtizedben, ha Ukrajna és Oroszország összekülönbözik a gázár miatt, és a földgáz megvonásáig fajul a vita, mint most, akkor annak Európa mindenképpen megissza a levét.
Hanganyag: Panulin Ildikó