Csütörtök délelőtt 231 forintba került egy euró. A nemzeti valuta elmúlt időszakban tapasztalt erősödése kedvezőtlenül érinti az exportőröket, többeknek azonban jól jön, például azoknak, akik devizahitelt vettek fel.
Ez a hitelforma az alacsony kamatainak köszönhetően igen népszerű Magyarországon minden szektorban, azaz a háztartások, a vállalatok és az állam is előszeretettel vesz fel hitelt vagy kölcsönt devizában.
A központi költségvetés adóssága május végén 15770 milliárd forint volt, ennek 27,8 százaléka volt deviza alapú állampapírban vagy devizahitelben.
Ahogy a forint erősödése akár a háztartások, akár a vállalatok számára csökkenti a devizahiteleik kamatát és a törzstőkét is, úgy a folyamat az államadósság számára is kedvezően hat, a pozitív hatás azonban csak hosszabb távon, jövőre jelentkezik - mondta az InfoRádióban a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.
Idén inkább az év eleji jegybanki alapkamat-emelések kedvezőtlen hatásai érezhetők az államadósságon, hiszen az adósság több mint 70 százaléka forint alapú, így ezen rész költségei a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa által meghatározott alapkamattól függnek.
Az elemző szerint az elmúlt hónapokban a forint gyorsabban erősödött, mint ahogy azt a hazai termelékenység bővülése indokolta volna, a korábbi években azonban a környező országokhoz képest lassabban erősödött a nemzeti valutánk, Forián Szabó György szerint az árfolyam ezért jelenleg reális. Hozzátette: a jövőben az árstabilitás megőrzéséhez, az infláció féken tartásához is szükség lesz az erős forintra.
Hanganyag: Kaputa Júlia