Az elmúlt hónapokban 10 százalékot erősödött a forint árfolyama, ami közel 300 milliárd forintnyi tehercsökkenést jelentett a lakosságnak, vagyis ennyit nyertünk a forint árfolyam-erősödésén - mondta az InfoRádiónak a K&H Bank vezető elemzője, hozzátéve: ez nem realizált értékváltozás.
Barcza Gyögy úgy véli: túlzottan szűk látókörű hozzáállás csak a közvetlen hatások egy részét számszerűsíteni, mert nem az árfolyam, hanem az infláció a lényeg.
Ez azt jelenti, hogy azok, akiknek devizahitelük van, ugyan nyernek a törlesztőrészletek csökkenésével, de a magas infláció miatt esetleg sokkal többet veszíthetnek.
Mindez számokban azt jelenti, hogy a magyar lakosság egy évben 13 ezer milliárd körüli forintot költ, vagyis az infláció 1 százalékos értéke mintegy 130 milliárd többletköltséget okoz. Idén 6 - 6,5 százalékos infláció várható, ami 800 milliárd forintot jelent - vagyis a lakosság ezt kizárólag arra költi, hogy kompenzálja az inflációt.
Ez a pénzromlás ellenértéke, és ez többszöröse annak, amit a forinterősödésen a lakosság a következő években megspórol - magyarázta az elemző, aki szerint így 1 évnyi infláció nagyobb költség az embereknek, mint amennyit megnyernek a devizaárfolyamok változásából.
Hanganyag: Kaputa Júlia