A vas kiemelt szerepet tölt be az emberi test örökítőanyagának, vagyis DNS-nek a képzésében, másrészt szükség van rá számos enzim és a vörösvértestek képzéséhez is, utóbbinak köszönhetjük, hogy minden sejthez eljut az életben maradáshoz szükséges oxigén. Ugyanakkor, ami nagyon aktuálissá teszi a vas kérdését, az az, hogy a különböző fertőzésekkel szembeni elánállóképességünket is nagy mértékben meghatározza – emelte ki az InfoRádiónak a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
A vashiányos vérszegénység a fizikai és szellemi teljesítőképességet egyaránt csökkentheti,
vagyis nem bírjuk úgy a terhelést, nehezebben megy a koncentráció a napi teendőkre, a gyerekek esetében pedig az iskolai teljesítményére is kihathat. De tapasztalható az is, hogy romlik az immunitás a különféle fertőzésekkel szemben, testi tünetei pedig lehet a köröm töredezettsége, a hajhullás, illetve a haj állapotának romlása.
Szűcs Zsuzsanna kérdésre válaszolva elmondta, hogy az állati eredetű élelmiszerekben található, úgynevezett hemvas teszi lehetővé, hogy a vas képes közvetlenül felszívódni az emberi vérkeringésbe, így könnyebben hasznosulhat; ennek szempontjából kiemelkedő a máj és a különféle húsok szerepe. Ezzel szemben a növényi forrásokban, például a dióban, a leveles zöldségekben, spenótban, vagy akár a vegyes hüvelyesekben viszont nem hemvas található, ezért sokkal rosszabb a felszívódás hatékonysága. Megjegyezendő, a vas felszívódását egyéb tényezők is befolyásolhatják a szervezetben, a C-vitamin például jótékonyan.
Abban az esetben, ha valaki egyáltalán nem fogyaszt húsféléket, májat, nagyon fontos, hogy a már – részint – említett növényi eredetű élelmiszerek rendszeresen a tányérra kerüljenek, de léteznek kifejezetten vassal dúsított élelmiszerek is. A szakember hozzátette:
amennyiben vérvétellel igazol a vashiány, érdemes lehet – az orvossal megkonzultált – vastartalmú étrendkiegészítőt is szedni.
A vashiány Magyarországon a felnőtt férfiak és a 60 évesnél idősebb nők esetében 60-65 százaléknál, míg a 18 és 60 közötti nőknél szinte kivétel nélkül mindenkit érint, ami a nemek közötti eltérő húsfogyasztással is magyarázható, de egyébként a vasbevitelhez jelentősen járulnak hozzá a kenyérfélék, péksütemények, illetve a zöldségfélék is, közel 15 százalékban adják az étrendből származó vas mennyiségét.