eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Nem a mi hibánk: a hormonok miatt vagyunk féltékenyek

A szerelemhormonként is ismert oxitocin hatással van az antiszociális viselkedésre, például az irigység és a káröröm kialakulására is - állapították meg izraeli kutatók.

A Haifai Egyetem kutatói rájöttek, hogy az oxitocin egymással teljesen ellentétes érzelmeket kelthet az emberben. Ez a hormon ugyanis nem csupán bizalmat, empátiát és nagylelkűséget kelt az emberben, hanem féltékenységet és kárörömöt is.

"Kiderült, hogy az oxitocin a szociális érzelmek teljes tárházát kioldja. Ha az érintett képzettársításai pozitívak, akkor a hormon a szociális, ha negatívak, akkor az aszociális érzések kialakítását segíti elő" - magyarázta a kutatást vezető Simone Samaj-Curi.

A szervezet gyermekszülés és szexuális kapcsolat idején termel oxitocint. A kutatás résztvevőivel szintetikus oxitocint lélegeztettek be; valamennyinél magasabb fokú önzetlenséget és emberbarátibb érzelmeket tapasztaltak, mint azoknál, akik placebót kaptak.

A vizsgálat során azonban az is kiderült, hogy a hormont inhaláló résztvevők játék közben irigyebbnek bizonyultak, ha ellenfelük náluk több pénzt nyert, és nagyobb volt a kárörömük, amikor ők vezettek, mint a placebós kontrollcsoport tagjai.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×