A fogamzásgátló tabletta elhozta a gyermek nélküli szexet, a pirula megalkotója pedig úgy véli, hogy a fejlett világ egy újabb kulturális forradalom felé halad: a jövő a szex nélküli gyermekvállalásé.
"A következő 30-50 évben a fejlett nyugati világban élő nők jelentős része lefagyasztatja a petesetjeit, és akkor használja őket, amikor megfelelőnek érzi az időpontot" - véli a professzor.
Carl Djerassi hangsúlyozza: rég elmúltak azok az idők, amikor a nők csak a gyerekneveléssel foglalkoztak, ma már képzettebbek, függetlenebbek, egészségesebb és tovább élnek, így ha a tudomány lehetővé teszi, nyugodtan vállalhatnak gyermeket akár ötvenes és hatvanas éveikben is.
Áthidaló megoldás
A nők biológiailag 18-20 éves korukban a legalkalmasabbak a gyermekszülésre, de nagyon sokan ekkor kezdik el felsőfokú tanulmányaikat, ami után karriert szeretnének építeni, így a gyermekvállalás ideje egyre jobban kitolódik.
Az anyagi és más szempontok mellett ennek is szerepe van abban, hogy a fejlett világban a nők nem hoznak világra annyi gyermeket, amennyit szeretnének, hiszen egész egyszerűen kifutnak a termékeny korból. Carl Djerassi úgy véli: a petesejtek lefagyasztása révén ez a probléma kiküszöblhető.
Az utóbbi néhány évben sokat fejlődött az eljárás technikája, ma már képesek megakadályozni, hogy a jégkristályok megrongálják vagy elpusztítsák a sejteket.
Kevesebb komplikáció
Bár sokan vitatják, hogy jó-e, ha a nők idősebb korukban szülnek gyermeket, Carl Djerassi bizakodó, szerinte így csökken majd a nem kívánt gyermekek száma, minden gyerek akkor születhet meg, amikor az anya a legjobban szeretné és a legjobban képes gondoskodni róla.
Ráadásul, a petesejtek tárolásának köszönhetően nem fenyegetnek azok a komplikációk, például a Down-kór kialakulása, amelyek ma egy 35 évnél idősebb nő terhessége esetén léphetnek fel - hoz még egy érvet elképzelése mellett a professzor.