eur:
411.84
usd:
391.44
bux:
79286.58
2024. november 27. szerda Virgil

Hosszú börtönbüntetést kaphat a részeg graffitis

Akár 75 év börtönbüntetést is kaphat Thaiföldön az a svájci férfi, aki a helyi törvények szerint felségsértést követett el, amikor festékkel mázolta össze az uralkodó képmásait.

Thaiföld a külföldiek számára általában a mosoly országa, a külföldit - vagy más néven farangot - kedvesen fogadják, a rendőr tiszteleg, az eltévedt utazót útba igazítják az utcán.

Egy dolog azonban a thai-ok számára szinte szent, és ez a királyi család, illetve maga a 60 éve uralkodó király személye. Nem csak a hagyomány tiltja, hogy bírálják, de a törvények is.

Az országba látogatók számára ez már az útikönyvek első néhány oldalán kiderül, de valószínűleg épp ezeket az oldalakat lapozta át a svájci Oliver Jufer, vagy éppen dacból cselekedett.

A már tíz éve az országban élő 57 éves férfit azután tartóztatták le, hogy decemberben festékszóróval fújta el Bhumbiol Aduljadey király több portréját.

A vádlott egy vidéki bíróságon tartott tárgyaláson elismerte tettét, ezzel együtt az öt cselekmény miatt akár 75 év börtönbüntetést is kaphat a szigorú felségsértési törvény értelmében.

A részeg graffitis valószínűleg nem szerzett jó pontokat azzal sem, hogy éppen a király születésnapján, december 5-én támadt kedve lefújni a portékat.

Az egyik észak-thaiföldi város bírósága előtt összegyűlt riporterek szerint a bíró el akarta őket távolítani és megjegyezte: nem akarja, hogy a thai nép tudjon az ügyről.

Maga a király ugyanakkor a közelmúltban arra utalt, hogy ha nem lehet őt bírálni, az azt sugallja, mintha nem is lenne ember. Az uralkodó hatalmas tiszteletnek örvend az országban, ugyanakkor a napi politikába nem szól bele.

A BBC szerint időről-időre előfordul, hogy külföldiek felségsértési ügyekbe keverednek. Eddig általában még a teljes büntetés letöltése előtt csendben hagyták távozni őket az országból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Most valóban érvényesül a tűzszünet

Életbe lépett szerda hajnalban az előző nap bejelentett tűzszünet Izrael és a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezet között közel tizennégy hónapos hadviselés után. Az összetett közvetítői folyamatban Izrael az Egyesült Államok diplomatáival tárgyalt, akik egyezségre jutottak a hivatalos libanoni hatóságokkal, melyek végrehajtották az egyezkedést a Hezbollahhal, és kötelezettségeket vállaltak magukra nézve. Izrael mellett Washington és Bejrút is szerződő fél az egyezményben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×