eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Ötvenéves a világ egyik legfurcsább "vallása"

Fél évszázados fennállását ünneplik az egyik utolsó olyan kultusznak, amely a nyugati javakat tiszteli (cargo cult). A hívők úgy gondolják, a kargót földöntúli lények alkották a bennszülöttek számára.

Az Csendes-óceán déli részén, Ausztráliától keletre fekvő Tanna szigetén a John Frum Mozgalom, egy úgynevezett kargó kultusz hívei "vallásuk" ötvenedik évfordulóját ünneplik.

A kultusz követői egy titokzatos szellemet tisztelnek, amely arra ösztönzi őket, hogy tagadják meg a katolikus vallás tanításait és éljenek tradicionális szokásaik szerint.

John Frum, a messiás


John Frum - akit a helyiek Karaperamun, a Tukosmeru hegy istene képviselőjének vagy megtestesülésének tartanak - tisztelete az 1940-es években alakult ki, először az Új-Hebridákon. Akkoriban 300 ezer amerikai katona állomásozott a környéken.

A helybelieket lenyűgözte az amerikaiak viselkedése, gazdagsága, ereje és az a rakomány, amit magukkal vittek: fegyverek, élelmiszerek és gyógyszerek.

A hit szerint a férfi szelleme először az 1930-as években jelent meg a törzs öregjei előtt, és arra bíztatta őket, hogy lázadjanak fel a keresztények agresszív tanításai ellen.

A helybeliek úgy gondolták, az amerikai katonákat és rakományukat megváltójuk, John Frum küldte hozzájuk.

Egy nap újra eljön


A kultusz vezetője, Isaac Wan szerint John Frum egy isten, aki egy nap visszatér népéhez. "Õ nekünk az Isten, Jézus" - fogalmazott.

A hívek meg vannak győződve arról, hogy John Frum amerikai volt, ezért minden évben parádét rendeznek a tiszteletére, ahol házi készítésű amerikai egyenruhákban, csillagos-sávos lobogó alatt vonulnak fel.

Címlapról ajánljuk

Megvan a Balaton idei egyik fő nyertese

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a Bahart tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×