Az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) hétfői közgyűlése nem vezetett eredményre, a többórás tanácskozás ellenére a magyarországi cigányságnak nem lesz nemzetiségi szószólója az Országgyűlésben az áprilisi választások után - írta Agócs János ORÖ-elnök kedden a szervezet Facebook-oldalán.
Az április 3-ai országgyűlési választásra - a jogszabályok szerint - csak az az országos nemzetiségi önkormányzat állíthat nemzetiségi listát, amelyiknek a közgyűlése január 31-ig elfogadta a listán szereplő jelölteket.
Agócs János kedden azt közölte,
többszöri indítványa ellenére a képviselők döntő többsége nem támogatta azon javaslatát, hogy a közgyűlés titkos szavazással döntsön a nemzetiségi listán szereplő jelöltek megválasztásáról.
Kompromisszumos megoldásként felajánlotta azt is, hogy visszalép a jelöléstől, amennyiben a jelenlegi nemzetiségi szószóló is hasonlóan tesz, de részéről e tekintetben határozott elutasító választ kapott - írta.
Agócs János bejegyzése szerint az ülést követően több képviselő jelezte, hogy önfeloszlatásra tesz indítványt, azonban ilyen előterjesztés eddig nem érkezett.
Az országgyűlési választásokat követően "immár mindennemű parlamenti képviselet hiányában erőfeszítéseinket megtöbbszörözve kell a romák jogait óvnunk, érdekeiket képviselnünk" - fogalmazott az ORÖ elnöke, kiemelve: legfőbb célja, hogy "végre egység legyen az önkormányzatban és új alapokra helyezve, a választói igényeknek megfelelően a magyarországi cigányság politikai érdekeit látható módon együttesen összefogva képviseljük".
"Egy szakmai alapokon nyugvó, erős érdekérvényesítő képességű Országos Roma Önkormányzatot szeretnénk a képviselőtársakkal továbbépíteni a megbízatásunkból hátralévő időszakban, amely önkormányzat partnere a kormánynak, de minden esetben kiáll a romák érdekei mellett" - írta Agócs János.