Rendelkeznek a megfelelő védőfelszerelésekkel, a szükséges monitorokkal és lélégezetógépekkel – így nyilatkozott a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban készült filmben Szűcs Attila, az aneszteziológiai és intenzív terápiás osztály osztályvezető főorvosa.
„Fontosnak tartom kihangsúlyozni, a lélegeztetőgép és a monitor önmagában még kevés – fogalmazott. – A legfontosabb az értő szakember jelenléte. […] A célunk mindig a beteg megmentése, az utolsó pillanatig küzdünk értük. Sajnos nyilván nem tudunk mindenkit meggyógyítani. Tudni kell, hogy a súlyos állapotú, intenzív osztályra kerülő betegek körében a világ minden részén az elmúlt egy évben a halálozás akár a 80 százalékot is elérheti. Tehát 10-ből 8, 100-ból 80 beteg átlagban meghal. A mi jelenlegi adataink hál' istennek ezeknél jobbak, de ebben nem lehet jósolni.
Minden emberélet ugyanolyan fontos számunkra, minden emberét az utolsó percig harcolunk.”
Szűcs Attila szerint az megnyugtató, hogy a fertőzöttek 85-90 százalékánál enyhék a tünetek. „Ugyanakkor 8-10 százalékban súlyos állapot alakul ki, és senki nem tudhatja, hogy ki kerül ebbe a 8-10 százalékba. A tudomány ugyanis nem tudja megmagyarázni, hogy miért van az, hogy valakinél minimális tűntekkel zajlik le a betegség, valakinél súlyos, akár halálos formában.”
A kórház Covid-részlegének vezetője, Tormássi Márton szerint a tavaszi, első hullámhoz képest érezhetően megváltozott a hozzáállás.
„Elfogyott az a fajta empátia, ami az egészségüggyel szemben volt.
Azt érzem, hogy nem biztos, hogy jó látják a helyzetet az emberek, hogy mi is folyik a kórházakban. Illetve hogy miről is szól jelen pillanatban a második hullámban a Covid-ellátás” – fogalmazott.
Magyar Viktória Klára, a Covid intenzív osztály osztályvezető ápolója szerint nehézséget okoz az eligazodásban a kórház átszervezése, egyszerre több helyen pedig nem tudnak helytállni az ápolók.
Szondi Zita orvosigazgató, a Jósa András Oktatókorház megbízott főigazgatója szerint időnként nagyon nehéz tartani az emberekben a lelket. „Igyekszünk biztosítani mindent, ami ehhez szükséges, napi szinten egyeztetünk, napi szinten áttekintjük azt, hogy mire van szükség. És a kollégákon azt látom, hogy elkötelezettek, de nyilván mindig vannak problémák, hiszen nagyon gyakran gyorsan kell intézkedni, gyors döntéseket kell hozni” – tette hozzá. A főigazgató elmondása szerint azt tapasztalják, hogy aki testközelből látja a betegséget, az komolyabban veszi.
Mindenkit arra kérnek, maximálisan tartsák be a járványügyi szabályokat, hogy minél kevesebb legyen a fertőzöttek száma és minél kevesebben kerüljenek kórházba.