eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Isztambul, 2017. április 24.Az áldozatok portréival emlékeznek meg az első világháború idején a mai Törökország területén végrehajtott örmény népirtásról Isztambulban 2017. április 24-én, a vérengzés kezdetének 102. évfordulóján. Középen az Oszmán Birodalom örmény tömeggyilkosságairól publikált, 2007-ben lelőtt örmény-török újságíró, Hrant Dink portréja látható. Az Oszmán Birodalomban 1915-ben és az azt követő néhány évben több mint másfél millió örményt mészároltak le. (MTI/EPA/Sedat Suna)
Nyitókép: MTI/EPA/Sedat Suna

Emléknapot kapott az örmény népirtás Franciaországban, a törökök tiltakoznak

Az örmény népirtás franciaországi emléknapjává nyilvánította április 24-ét Emmanuel Macron francia államfő. Diramerján Artin, az örmény genocídium emlékév koordinátora az InfoRádiónak azt mondta: a magyarországi örmények is azt szeretnék, ha a magyar állam hivatalosan elismerné az örmény népirtást.

A franciaországi örmény szervezetek tanácsa előtt tartott beszédében Emmanuel Macron francia államfő kedden eleget tett egyik sokat vitatott kampányígéretének és bejelentette: nemzeti emléknappá nyilvánítja április 24-ét, az örmény népirtás áldozatainak nemzetközi emléknapját.

„Franciaország egy olyan ország, amely képes szembenézni a történelemmel, amely az elsők között ítélte el az örmények ellen 1915-ben elkövetett népirtást 2001-ben. A következő napokban pedig az örmény népirtás nemzeti emléknapjává tesszük április 24-ét” - jelentette be Emmanuel Macron francia államfő.

Recep Tayyip Erdogan török államfő szóvivője közleményében ítélte el a francia döntést. Ibrahim Kalin azt írta: Emmanuel Macron belpolitikai kudarcait azzal próbálja elkendőzni, hogy történelmi eseményeket emel a politikai diskurzusba.

Magyarországra is érkeztek örmény menekültek, akik utódai máig köztünk élnek. Közéjük tartozik Diramerján Artin, a kispesti örmény nemzetiségi önkormányzat elnöke. Az örmény genocídium 100. emlékévének koordinátora az InfoRádiónak elmondta: a magyarországi örmények úgy érzik, addig nem tudják lezárni történelmük e tragikus fejezetét, amíg a magyar állam történelmi tényként el nem ismeri az örmény népirtást.

„A magyarországi örmény közösségen és szervezetein belül is folyamatosan napirenden van az a kérdés, hogy Magyarország ismerje el történelmi tényként az örmény genocídiumot, a népirtást. Ez azért fontos, mert a Magyarországon élő örményeknek egy jelentős része maga is túlélők leszármazottja, és ezzel az elvarratlan fehér folttal a történelemben kell valamit kezdenünk ” - mondta Diramerján Arti. Hozzátette: a hazai örmény közösség rendszeres kulturális programokon tájékoztatja a többségi társadalmat az örmény népirtás tragikus eseményeiről.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×