Gyermekkorúnak számít egy bűnelkövető akkor, ha 12, illetve 14 éven aluli - a törvény jelenleg két korhatárt fogalmaz meg. Fiatalkorúnak a 14-18 éveseket tekinti a szabály.
"Büntethető cselekményt elkövető - de nem büntetett - gyermek évente 2000-2500 szokott lenni, fiatalkorú nagyságrendileg 11-12 ezer; számuk az elmúlt 10 évben csökkent vagy stagnált"
- árulta el az InfoRádiónak Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő. A körükben egyre gyakoribb, hogy úgynevezett puha módszerekkel büntetnek. "A rendszerváltás óta egyre több erőfeszítés van arra, hogy az elterelés és a hasonló közvetítői eljárásokat helyezzük előtérbe, mivel
a büntetőeljárások sok esetben nagyon drágák, időigényesek és sok esetben nem képesek azokat a szempontokat képviselni, amit egy puha eljárás vagy egy elterelés igen"
- mondta Gyurkó.
Szerinte ilyen szempont lehet az áldozatnak nyújtott jóvátétel, valamint az eljárás stigmatizáló voltának elkerülése. "Jogkövetkezménye kell, hogy legyen a cselekménynek, de annak olyannak kell lennie, ami nem teszi örök életre perifériára az elkövetőt, vagyis nem szorul ki az iskolából vagy a munkaerőpiacról" - fogalmazott a szakember.
A gyermekbarát igazságszolgáltatás tehát kiterjed a tanú, az áldozat és az elkövető gyermekekkel kapcsolatos paradigmaváltásra is.
Viszont Gyurkó szerint mind a mai napig kihívás, hogy milyen valós elmozdulás lesz az eddigiekhez képest, hiszen nagyon kevés olyan ügyvéd van, aki speciális képzettséggel rendelkezik a fiatalkorú elkövetőkkel kapcsolatban. További nehézség, hogy sokszor az látszik, a fiatalkorúakra az ügyvédek nem szánnak megfelelő mennyiségű időt, energiát, sokszor csak a tárgyalás előtti percekben találkoznak először védencükkel.