eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke az MSZP-Párbeszéd megválasztott országgyűlési képviselőiének tanácskozása után tartott sajtótájékoztatón a Képviselői Irodaházban 2018. április 18-án.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Demonstrációt tart az MSZP és a Párbeszéd

Az MSZP és a Párbeszéd demonstrációt hirdet vasárnapra Budapestre, és mindent megtesz azért, hogy a különböző pártállású politikusok és civilek közösen állhassanak ki az európai Magyarország mellett - jelentette be Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke és Tóth Bertalan, az MSZP elnök-frakcióvezetője.

Karácsony Gergely kérdésre válaszolva közölte: a Demokratikus Koalícióval egyeztetnek, hogy közösen tudjanak kiállni az emberek elé, és ne megosszák, hanem egységesítsék az ellenzéket. Hozzátette: hamarosan közlik majd a tüntetéssel kapcsolatos részleteket.

A Párbeszéd társelnöke úgy vélte: az elmúlt bő nyolc évben a Fidesz-kormány mindent megtett azért, hogy a hatalom fékeit és ellensúlyait lebontsa, azonban maradt még két ellensúly, amely képes megállítani ezt a "korrupt hatalmat". Karácsony Gergely szerint az egyik az Európai Unió, amely védi a magyar polgárok jogait a kormánnyal szemben, a másik pedig a pesti nép, a budapesti polgárok.

Hangsúlyozta: az Európai Unió megtette, amit meg kellett tennie, ezért most arra buzdítják a magyar választópolgárokat, hogy ők is cselekedjenek, és jöjjenek el a demonstrációra. Azt mondta,

várnak mindenkit pártállástól függetlenül,

aki európai Magyarországban gondolkodik, aki kikéri magának, hogy a magyar kormányfő az egész nemzet nevében tetszeleg az európai színpadokon, aki kikéri magának, hogy hazaárulónak nevezik, ha nem ért egyet a Fidesszel, és aki hisz Petőfi Sándor mondatában, hogy haza csak ott van, ahol jog van.

Tóth Bertalan közölte: az MSZP és a Párbeszéd újra az Országgyűlés elé terjeszti azokat az elmúlt években már benyújtott javaslatokat, amelyek szerintük megoldást jelentenének a Sargetini-jelentésben foglalt kritikákra, és visszaállítanák az alkotmányosságot, az igazságszolgáltatás és a média függetlenségét, megállítanák a korrupciót.

Az MSZP elnöke a kormánypárti képviselők figyelmét arra hívta fel: nem az európai bíróságon kell megvívni a jelentéssel kapcsolatos csatát, nem az európai fórumokon kell kifogásolni a döntést, hanem a magyar Országgyűlésben kell ezeket a javaslatokat elfogadni, és azonnal megszűnik az eljárás jogalapja. Azért hívják utcára az embereket vasárnap, hogy nyomást gyakoroljanak a kormánypárti képviselőkre ebben az ügyben - magyarázta.

Az MSZP elnök-frakcióvezetője megismételte:

a Sargentini-jelentés nem Magyarországot, hanem az Orbán-kormányt ítéli el,

és nem nagy elvekről szól, hanem a magyar emberek mindennapjairól. Amikor a jelentés az igazságszolgáltatás és a média függetlenségét hiányolja, és a súlyos korrupciós helyzetet kifogásolja, akkor a magyar emberek azt tapasztalják, hogy a Fidesz saját magának hoz létre bíróságot, hogy a magyar oligarchák egy marhapörköltfőzésre is több tízmilliós ruházatban és órákkal jelennek meg, és, hogy kormány a magyar emberek szemébe hazudik - mondta.

A Sargentini-jelentés elfogadásával kapcsolatban megjegyezte: "van annak egy diszkrét bája", amikor egy olyan párt kiált csalást, amelyik "46 százalékból csinált kétharmadot a magyar Országgyűlésben", és amely 2009-ben még arról beszélt, hogy az Európai Uniónak fel kell lépnie a magyar kormány ellen, és meg kell védenie polgárait.

Az ENSZ emberi jogi aktivistákkal kapcsolatos, Magyarországot elítélő jelentéséről kérdésre válaszolva Tóth Bertalan azt mondta: nemcsak azzal lehet az aktivistákat üldözni, hogy elviszik őket a rendőrök, hanem azzal is, ha nyomást gyakorolnak rájuk, vagy a fideszes gépezet gyűlöletkeltést folytat ellenük a közösségi médiában. Hangsúlyozta: az MSZP elítél minden gyűlöletkeltést, elfogadhatatlannak tartja azt, ezért is fognak demonstrálni vasárnap.

Azt is kijelentette,

nem ünnepelnek, nem örülnek a Sargentini-jelentés elfogadásának, hanem szomorúak, és el vannak keseredve emiatt.

Ugyanakkor az MSZP szerint fontos jelzés, hogy az európai politikusok úgy döntöttek: megvédik Magyarországot a saját kormányával szemben - mondta.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×