eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

Nemzetközi jogász: Van visszaút a Brexitből

Az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból olyan összetett tárgyalást igényel, hogy valószínűleg két év alatt nem lehet majd lezárni - mondta az Inforádió Aréna című műsorában Tóth Norbert nemzetközi jogász.

„A londoni törvényhozás jogilag megteheti, hogy szembemegy a Brexit döntésével és nem szavazza meg az Egyesült Királyság kilépését az Európai Unióból” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tóth Norbert nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Hozzátette: a brit parlament erősebb intézmény, mint a népszavazás.

„Jogi értelemben nem köti a népszavazás, de politikai értelemben igen. Ha én képviselő lennék, nem mernék a népszavazás eredményével szemben szavazni, de ez a brit képviselők lelkiismeretén múlik” - mondta Tóth Norbert.

Éppen ezért a nemzetközi jogász szerint nem elképzelhetetlen, hogy előrehozott választásokat tartanak a szigetországban, a kampányban pedig ismét téma lehet a kilépés kérdése.

„Ha így lesz, akkor ezzel a tudattal szavaznak újra a választópolgárok, és akkor olyan képviselőket küldhetnek a parlamentbe, akik a saját preferenciáiknak megfelelően dönthetnek a kilépés vagy a bent maradás mellett” - hangsúlyozta a jogász.

A lisszaboni szerződés értelmében Londonnak hivatalosan kell jeleznie, hogy kezdeményezi az ország kilépését, ennek a bejelentésnek az időpontját azonban a britek kedvük szerint választhatják meg.

„Tipikus vásári alku lesz, de a végén a tárgyalások eredményeként megegyeznek. Lehet, hogy nem két év alatt. Azt mondja az ötvenedik cikkely, hogy ha nem állapodnak meg a kilépési időpontban, akkor az a bejelentéstől számítva automatikusan 2 évet jelent. De eltérhetnek a kétéves szabálytól is. Ilyen nagy horderejű tárgyalást két évnél rövidebb idő alatt nem lehet lezárni” - szögezte le Tóth Norbert

A nemzetközi jogász jelezte: amíg hivatalosan nem lép ki az Egyesült Királyság az Európai Unióból, addig a tárgyalások állásától függetlenül jogilag semmi sem változik a 27-ek és a szigetország eddigi viszonyában.

A brit állampolgárság mihamarabbi megszerzése lehet a kint élő magyarok számára a Brexit utáni élet legjobb biztosítéka - mondta Tóth Norbert nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

„A brit jog elismeri a kettős állampolgárság intézményét, tehát lehet valaki brit alattvaló és magyar állampolgár egyszerre. Ahhoz, hogy valaki brit állampolgár legyen, egy sor követelménynek kell felelnieeeee. Többek között 5 év helyben lakásnak, tehát aki már régóta kint él és még nem brit állampolgár és megfelel ezeknek követelményeknek, az próbálja meg megszerezni. De vannak egyéb, szokványos követelmények is, ilyen a büntetlen előélet és az állampolgársági vizsga” - részletezte Tóth Norbert.

„Van visszaút is” – hívta fel a figyelmet a nemzetközi jogász, aki furcsállja az uniós politikusok ezzel ellentétes kijelentéseit.

„Az ötvenedik cikk utolsó bekezdése azt mondja, hogy bármely tagállam, amely kilépett az Európai Unióból, később bejelentheti csatlakozási szándékát. A cikk szövegezői nyilván nem raktak volna be egy ilyen bekezdést, ha nem számoltak volna azzal a lehetőséggel, hogy aki kilépett, akár vissza is léphet. Ezt tehát nem tiltja semmi, sőt igazából lehetővé teszi az EU-ról szóló szerződés.

Magyarországon a kilépésről nem lehet népszavazást tartani - mondta el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

A jelenlegi alaptörvény értelmében nem lehet népszavazást kezdeményezni, mert az alaptörvénynek vannak tiltott tárgykörei. Az egyik tiltott tárgykör pedig az, hogy nem lehet népszavazást tartani olyan kérdésben, amely az alaptörvény módosítására irányul. A magyar alaptörvény kimondja, hogy Magyarország részt vesz az európai integrációban, tehát a Nemzeti Választási Bizottság nem engedne át ilyen kezdeményezést.

A britek a kilépés után az uniós előírások miatt hatályba lépett jogszabályok mindegyikét törölhetik, kivéve azokat, amit a politikusok hatályban akarnak tartani a továbbiakban is – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tóth Norbert nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Hatalmas robbantást hajtott végre Ukrajna egy orosz olajtárolónál, Moszkvába érkezett az észak-koreai külügyminiszter

Hatalmas robbantást hajtott végre Ukrajna egy orosz olajtárolónál, Moszkvába érkezett az észak-koreai külügyminiszter

A szvetlográdi olajtárolónál hajtott végre egy hatalmas robbantást Ukrajna egy drón segítségével, ami azért is figyelemre méltó, mert hét hétig nem csinált ilyen akciókat Ukrajna a tegnapi hasonló esetet leszámítva. Ez arra utal, hogy azok a háttérbeli egyeztetések, amelyek egymás energetikai infrastruktúráját kímélnék, nem voltak sikeresek. Közben Moszkva elítélte a törökök fegyverszállításait az ukrán hadseregnek, és pénteken reggel az is kiderült, hogy újra az orosz fővárosba érkezett az észak-koreai külügyminiszter. Az orosz tárcavezető pedig decemberben először léphet majd az EU területére, mert egy máltai EBESZ-konferencián vesz részt. Friss híreink pénteken az orosz-ukrán háborúról az alábbi hírfolyamban olvashatók.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×