eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Nézőpont Intézet: az emberek fele szerint a Fidesz-kormány egy év alatt javít az ország helyzetén

Egy héttel a választások után a megkérdezettek 69 százaléka állította, hogy örül az eredménynek - derül ki a Nézőpont Intézet felméréséből. Az kevéssé meglepő, hogy az Európai Unióban is példa nélküli győzelmet arató Fidesz hívei elégedettek (93 százalék), a váltópárti státuszáért is aggódó MSZP támogatói pedig nem (csak 19 százalékuk). Elgondolkodtató azonban, hogy az LMP-szimpatizánsok sem örülnek a végeredménynek, holott két hónapja még kevesen hittek abban, hogy bekerülhetnek a parlamentbe.

A választás legnagyobb vesztese az MSZP, amely tavaly decemberben még miniszterelnök-jelöltet állított, februárban választási győzelemről beszélt, márciusban viszont már csak a későbbi visszajövetelében reménykedett. Ma azonban ebben sem hisznek sokan.

Csak az összes megkérdezett harmada (35 százalék) gondolja, hogy az MSZP a következő országgyűlési választásig megerősödhet - derüli ki a Nézőpont Intézet felméréséből.

Igaz, a szocialisták szempontjából öröm az ürömben, hogy saját támogatóik még bizakodóak: 73 százalékuk hisz a párt feltámadásában. A Fidesz és a Jobbik táborának kétharmada viszont történelemnek tartja a posztkommunista pártot.

Gazdasági kilátások

Az év eleje óta látványos fordulat következett be a gazdaság növekedésével kapcsolatos várakozásokban. Míg januárban csak minden harmadik (37 százalék) megkérdezett gondolta, hogy a következő egy évben "inkább növekszik" a magyar gazdaság, április végén már közel kétharmaduk (61 százalék) bizakodó. A változásban szerepe lehet a viszonylag stabil forintnak és a reményt hangsúlyozó Fidesz-kampánynak is.

Ha a várakozás beigazolódik, bizonyára éles hitvita fog kialakulni arról, hogy a Bajnai-kormány örökségéről vagy az Orbán-kormány sikeréről van-e szó. Egy dolog azonban biztos: a jövőbe vetett bizalom fontos kiindulópontja a gazdasági növekedésnek.

Az új kormány lehetőségei

Az optimista gazdasági kilátásokkal párhuzamosan az új kormánnyal szemben is erős bizalom érezhető. A megkérdezettek 51 százaléka mondta, hogy a leendő Fidesz-kormány egy év alatt javítani fog az ország helyzetén, 40 százalékuk szerint viszont nem fog változtatni rajta. Különösen a felsőfokú végzettségűek (57 százalék) és a Fidesz támogatói (70 százalék) reménykednek.

A Jobbik-tábor viszont meghasonlott: fele bizakodik (44 százalék), fele bizalmatlan (45 százalék) az új kormány sikerességével kapcsolatban. Azt, hogy a második Orbán-kormány még ronthat is az ország helyzetén, nagyon kevesen gondolják (6 százalék); ők elsősorban az MSZP támogatói (24 százalékuk).

A leggyorsabb változást az új kormányfő a közbiztonság terén ígérte, s szavában meglepően sokan bíznak. Az összes megkérdezett 67 százaléka gondolja úgy, hogy egy év alatt javulni fog a helyzet. A megelőlegezett bizalom egyenlően oszlik meg korcsoportok vagy lakóhely szerint, sőt még az MSZP támogatóinak harmada is javulást vár. A magát a "törvényes rend" egyedüli megtestesítőjeként prezentáló Fideszen tehát komoly teljesítménykényszer lesz a következő hónapokban.

A nyilatkozatok alapján sejthető, hogy a következő parlament egyik első döntése lesz a kettős állampolgárság bevezetése. Noha a konkrétumok egyelőre nem ismertek, és így nincs is a témáról politikai vita, mint 2004-ben, a kiindulási helyzet kedvező: az összes megkérdezett kétharmada (67 százalék) "igennel" szavazna a kettős állampolgárság megadására.

Érdekes, hogy a Fidesz táborában népszerűbb a javaslat (79 százalék), mint az állítólag jobboldali jobbikosok körében (71 százalék).

Pártszimpátia

A választások után szokás a "győzteshez húzásról" beszélni. Alighanem az első helyezett kimagasló eredménye miatt ez most elmaradt, inkább a vesztesekkel való azonosulás csökkenése tapasztalható.

A pártok tábora alig változott április óta. Az összes megkérdezett 52 százaléka a Fidesz-KDNP-t támogatja, 10 százaléka a Jobbikot, 9 százaléka az MSZP-t, 7 százaléka pedig az LMP-t. Az aktív, választásukat biztosra ígérők körében a Fidesz-KDNP 60 százalékon áll, a többi párt pedig jócskán lemarad mögöttük - derül ki az április 28. és április 30. között, 1000 fő megkérdezésével készült felmérésből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

A koronavírus-járvány utóhatásaként sokkal kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, mint a pandémia előtt, ezért átfogó kampányra lenne szükség, hiszen a népbetegségek megelőzhetők - mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Polgár Csaba professzor kardiológus és gyermekgyógyász kollégáival együtt több vidéki fórumon tart előadást erről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×