Miután Ukrajna felől nem érkezik gáz, Magyarországon az öt kategóriába tartozó fogyasztók közül az első két csoport tagjainak a gázellátását korlátozták. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakember szerint ez az első csoporton belül elsősorban az energiatermelő üzemeket, a fémipart és az építőanyag-ipart érinti.
A második kategóriában a korlátozás már az élelmiszeripart is sújthatja - mondta Némethné Pál Judit, hozzátéve: a harmadik kategória esetében a teljes magyar iparban megjelennének a korlátozási kötelezettségek.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője hangsúlyozta: a gázválságon kívül már a világgazdaság recessziója is gondot okozott több magyar vállalatnál, amelyek közül sokan termeléscsökkentést, késleltetett évindítást és gyárbezárást jelentettek be. Úgy véli, hogy a gázkorlátozás egyes cégeknél termeléshalasztást jelent, de van olyan cég, amely össze tudja ezt hangolni az egyébként is tervezett leállással.
A hosszú távú hatások azonban katasztrofálisak lehetnek - tette hozzá a szakértő, aki szerint a hármas fokozatú korlátozás esetén már szinte az egész magyar ipart le kéne állítani. Ha a vita elhúzódik, őrületes visszaesésre kell számítani a gázkorlátozás feloldása után is, mert a megrendelők olyan országokba mennek majd át, ahol nincs ilyen probléma - fogalmazott Némethné Pál Katalin, aki szerint azok a cégek fognak versenyelőnyt élvezni, amelyek ki tudják váltani a gázt alternatív energiával.
Hanganyag: Herczeg Zsolt